Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yetim desteği

Devlet koruması altındaki kimsesiz çocuklar, biriktirdikleri harçlıkları Soma'da yetim kalan 432 çocuğa gönderip bir de mektup iliştirdi: "Sakın üzülmeyin, yalnız değilsiniz"

Giriş Tarihi: 3.6.2014
Devlet koruması altında olan ve çocuk evlerinde kalan kimsesiz çocuklardan Soma'daki maden faciasında babalarını kaybeden çocuklara anlamlı bir destek geldi. Harçlıklarını birleştirerek 7 bin 860 lira toplayan minikler, Soma'da yetim kalan 432 çocuğa yolladı. Yaptıkları yardıma Somalı kardeşleri için yazdıkları şiir ve mektupları da ekleyen minikler yazılarında, "Sakın üzülmeyin. Yalnız değilsiniz, biz de sizin yanınızdayız" mesajını verdi.

7 BİN 860 LİRA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı çocuk evlerinde kalan, 7-18 yaş aralığındaki 300 çocuk, Soma'da 301 işçinin ölümüne ve 432 çocuğun yetim kalmasına neden olan maden faciası sonrasında büyüklere ders olacak bir desteğe imza attı. Harçlıklarını biriktiren çocuklar, topladıkları 7 bin 860 lirayı geçtiğimiz günlerde Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne Soma'daki yetimlere iletilmek üzere teslim etti. Bu yardım teklifinin çocuklardan geldiğini aktaran Bakanlık kaynakları, bazı çocukların aylık harçlıklarının tamamını el sürmeden Soma'ya yollanmak üzere teslim ettiğini belirtti.

AĞLATTILAR
Çocuk evlerinde kalan minikler yazdıkları şiirlerde, babasız olmanın acısını anlattı, "Sakın üzülmeyin. Yalnız değilsiniz, biz de sizin yanınızdayız" mesajı verdi. Bir çocuğun hayatta olmayan kendi babasını ve neden öldüğüne ilişkin sorunun cevabını bulamayışına ilişkin "Sahi baban nasıl 'öldü' denirdi? Bilmiyorlar, cevabı yok ölümün" dizeleri okuyanları duygulandırdı.

O şiirlerden bazı bölümler şöyle:
"Gözlerin önünde tek tek düşen canlar.
Elleri semada bırakmışlardı kendilerini.
Biliyorlardı gerçeği artık, gidemeyeceklerdi evlerine.
Soramayacaklardı çocuklarını.
Ya o çocukların bekleyişi...
Sahi baban nasıl 'öldü' denirdi?
O çocuk bilmiyor ki ölümü.
Meraklı gözlerle bakıyor etrafına, niye ağlıyor herkes?
Babam niye yok?
Diye soruyor Bilmiyor ki, cevabı yok ölümün."
(Hilal Keskin)

"Bir avuç kömür için canlarını verdi nice baba Bir daha 'baba' diyemeyecek çocuklar.
Anneleri hem anne, hem baba olacak.
Binlerce annenin evladı, binlerce çocuğun babası gelmeyecek tekrar.
Nasıl susturacaksınız bu feryadı?
Babasız kalan bir yüreği nasıl tamamlayacaksınız?"
(Yağmur Keskin)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yetim desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN