Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kömür biterse Soma biter

Soma'da 13 Mayıs'ta yaşanan ve 301 madencinin öldüğü facianın yaraları sarılıyor. Facianın meydana geldiği Eynez ile Işıklar ve Atabacası kömür ocakları süresiz kapalı. Türkiye'de hâkim görüş, bu ocakların bir daha açılmaması yönünde. Ancak Soma'da yaşayan ve ocakların açılmasını dört gözle bekleyen insanlar da var. Soma'dan yükselen tersine görüşte "Kömür biterse, Soma biter" deniyor. 105 bin nüfuslu Soma'da 15 bin işçi madende çalışarak hayatını sürdürüyor. Çalışanların ailelerini de hesaba katınca geçimini madenden sağlayanlar, 45 bin oluyor. İşte Soma'daki son tablo:

'ESNAF KEPENK KAPATIR'
İstasyon Mahallesi Muhtarı İbrahim İlhan: Soma 53 köy, 18 mahalle. Maden ocakları kapatıldığında geçim biter. Esnaf kepenk kapatır. Madenciler aynı zamanda müşteridir. Herkes borçlu. Ocaklar kapatılırsa kimse borcunu ödeyemez. Haziranda işe çağırma olmazsa Soma için dönüm noktası olacak.
Manisa Baro Başkanı Zeynel Balkız: Ocaklar kapanırsa Soma ölür. Ocakların kapanması çözüm değil. İş güvenliği tedbirlerinin hızlandırılarak alınması gerekir.
Market sahibi Ahmet Yüksel: Burada bütün sektörler kömüre dayalı, Türkiye'nin her yerine buradan kömür gidiyor.
Adını vermek istemeyen bir madenci: Rahatsızdım. Şans eseri kurtuldum. Ocak açılınca çalışmaya devam edeceğim. Maden kapatılırsa Soma'da kimse iş yapamaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kömür biterse Soma biter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN