Madenci analarına sürpriz destek

Soma'da maden faciasında kaybettikleri evlatları tarafından geçindirildikleri tespit edilen 22 anne-babaya da maaş bağlanacak. Karar, diğer aileler için de emsal olacak

Giriş Tarihi: 4.6.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Soma'da yaşamını yitiren maden işçilerinin yakınları için açıkladığı düzenlemelerin detaylarından evladının maaşı ile yaşamını sürdüren acılı anne ve babalara da özel bir destek çıktı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yaptığı incelemede, evladını kaybeden 22 anne, babanın tamamen çocuklarının maaşı ile yaşamını sürdürdüğü tespit edildi. Ailelerin mağdur olmaması için eşe ve anne-babaya olmak üzere 2 ayrı maaş bağlanması kararlaştırıldı. Böylelikle 22 ailenin emsal oluşturduğu düzenlemeyle tüm madencilerin yakınlarından hem eşlerinin hem de annelerinin mağdur olmaması sağlanacak. Ayrıca anne, babaya maaş bağlanmasında "muhtaç olma" şartına da bakılmayacak.

ÖZEL DÜZENLEME
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Soma maden faciasının yaşandığı ilk günden bu yana bölgede yaptığı incelemeler sonrasında, eş ve çocuklarını kaybeden kadınların da durumları gün yüzüne çıktı. 470 hane ile görüşen Bakanlık, eşini kaybeden 2 kadının imam nikâhlı olduğunu tespit etti. Hali hazırda hiçbir yasal haktan faydalanamayan ve bu haliyle en mağdur kesim durumuna düşen 2 kadın için de özel düzenleme yapılması planlanıyor. Kadınların sosyal yardım programları üzerinden ve çocuklarına sağlanacak haklarla durumlarının düzeltilmesi düşünülüyor.

67 AİLEYE SOSYAL YARDIM
İncelemelerde saptanan başka sorun ise hiçbir güvencesi olmayan, tamamen madenci çocuğunun maaşıyla geçimini sürdüren anne, babalarla ilgili. Evladını kaybeden 22 anne babanın da bu durumda olduğu tespit edilirken, Meclis'te olan yasa tasarısına 22 ailenin emsal oluşturduğu özel bir düzenleme eklendi. Düzenlemeye göre, evli madencilerin eşine ayrı, anne, baba tarafına ayrı maaş bağlanacak. Aileler yeni düzenlemeyle durumlarına göre, bin 300 lira ile 3 bin lira arasında değişen oranlarda maaş hakkını elde edebilecek. Aile Bakanlığı'nın incelemesi sonucu yasal hakların yanı sıra durumu çok kötü olan 67 aileye de sosyal yardım bağlanması kararlaştırıldı. 107 öğrencinin okulda psikolojik destek alması sağlanacakken, 53 kişi de çok ağır travma geçirdikleri için hastanelerin psikiyatri servislerine yönlendirildi. 9 kişiye de eğitim, sağlık ve hukuki destek verilmesi kararlaştırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madenci analarına sürpriz destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN