Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yapay kalp için girdi gerçek kalple çıktı

Şahin Kayacı, 'yapay kalp' ameliyatına alındı. Operasyon sırasında doktorlar bir kalp bağışı haberi aldı. O kalp acilen hastaneye getirilerek Kayacı'ya nakledildi

Giriş Tarihi: 4.6.2014
İstanbul Erenköy'de yaşayan evli ve iki çocuk babası makine mühendisi Şahin Kayacı'nın, 5 yıl önce kalp kapakçığı değişti. Aradan geçen zamanda kalbi tamamen iflas eden Kayacı, son çare olarak yapay kalp takılması amacıyla geçen hafta Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne başvurdu. Prof. Dr. Ömer Bayezid, yaptığı son tetkiklerin ardından makineyi takmak için hazırlıkları tamamladı. 31 Mayıs'ta, eşi Canan Kayacı ile vedalaşan Şahin Kayacı ameliyata alındı.

'FİLM GİBİ BİR AMELİYATI '

Aynı günün sabahında, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 41 yaşındaki turizmci M.P.'nin tüm organları yakınları tarafından bağışlandı. Yapılan kontrolün ardından M.P.'nin kalbi, karaciğeri ve böbrekleri alındı. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Ayşe Özkan, bağışlanan kalbin, makine takılacak olan Kayacı'ya uygun olduğunu belirleyince hemen ameliyathaneye haber verdi. Son dakika sürprizi üzerine operasyonun başındaki Prof. Dr. Ömer Bayezid, bağışlanan kalbin hemen hastaneye getirtilmesini istedi. Kalp, zaman kaybı olmaması için polis eskortuyla bir hastaneden diğer hastaneye götürüldü. Tetkiklerin ardından kalp, 6 saat süren başarılı bir operasyonla Şahin Kayacı'ya nakledildi. Nakille birlikte sağlığına yeniden kavuşan Şahin Kayacı, kendisini çok iyi hissettiğini kaydetti. Kayacı, "Kendimi kuş gibi hissediyorum. Ameliyattan çıkalı daha birkaç gün olmasına rağmen sağlığım çok iyi. Konuşuyorum, yemeğimi yiyebiliyorum. Makine takılsaydı sırtımda çanta ile dolaşacaktım. Banyoya bile sırtımda makine ile girmek zorunda kalacaktım. Makine niyetiyle operasyona girdik, kalp kısmet oldu" diye konuştu. Canan Kayacı da, "Film gibi bir ameliyat oldu. Son dakika müjdesiyle hayata döndük. Eşim İstanbul'a yeni kalbi ile sağlıklı olarak dönecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yapay kalp için girdi gerçek kalple çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN