Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Paranın yarısı nerede' davası

ATM'ye 600 lirası sıkışan vatandaşa, müşteri hizmetleri "Yarısını yırtın, bankadan geri alırsınız" dedi. Ertesi gün bankaya giden vatandaş, yırtık para çıkmadığı söylenince soluğu savcılıkta aldı

Giriş Tarihi: 5.6.2014
Erzurum'da, asgari ücretle çalışan bir çocuk babası Abdülkadir Çobanoğlu (34), geçtiğimiz 9 Mart Pazar günü, kredi kartı borcunu yatırmak için özel bir bankanın ATM'sine gitti. 600 lira para yatırma bölümüne konulduğunda cihaz sıkıştı. Yarısı içeride kalan parasını kurtarmak isteyen Çobanoğlu bir süre uğraştı ancak başarılı olamayınca, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak yardım istedi.

BUHAR OLUP UÇTU MU?
İddiaya göre, müşteri hizmetlerindeki görevli, parayı sıkışan yerden itibaren yırtmasını, ertesi gün ATM'nin bulunduğu bölgedeki banka şubesine giderek makinede kalan bölümünü almasını söyledi. Denileni yapan Çobanoğlu 6 tane yüzlük banknotun yarısını yırtarak evine döndü. Sabah erkenden şubeye koşan Çobanoğlu, kötü bir sürprizle karşılaştı. Görevliler, söz konusu ATM'de yırtık para çıkmadığını söyledi. Elinde yarısı yırtık paralarla adliyenin yolunu tutan Çobanoğlu suç duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında incelenen güvenlik kamerası görüntülerinde, söz konusu saatte Çobanoğlu'nun bahsettiği gibi ATM'ye 600 lira yerleştirdiği, yaptığı telefon konuşmasının ardından yırtarak ayrıldığı tespit edildi. Bilgisine başvurulan banka yetkileri 'yırtık para çıkmadı' ifadesini tekrarlayınca savcı, 2 ay sonra 'takipsizlik' kararı verdi. Bu karara yaptığı itiraz da reddedilen Çobanoğlu, "İşin peşini bırakmayacağım. Banka ve görevliler hakkında dava açacağım. Yırtık parayı bulup çöpe attılar, sonra da 'yok, görmedik' diyorlar. O zaman benim paramın yarısı nerede? Buhar olup uçmadı herhalde. Savcı, müşteri hizmetleri ile yaptığım telefon görüşmesi kayıtlarını istenebilirdi onu bile istemedi. Keşke parayı tersli düzlü koysaydım. Elimdeki farklı parçaları birleştirip bir bölümünü kurtarabilirdim" dedi. Para yırtmanın suç olduğunu öğrenen Çobanoğlu, "Kasıt olmadığı için şükür ki, davacıyken davalı konuma düşmedim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Paranın yarısı nerede' davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN