Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanseri alt etti ikiz annesi oldu

Mersinli Nurten Baz, tüp bebek tedavisi görürken rahim kanseri oldu. 4 yıllık tedavi sonuç verdi ve şimdi 7 yaşında olan tek yumurta ikizleri Yunus ve Furkan'ı dünyaya getirdi

Giriş Tarihi: 8.6.2014
Türkiye'de her 100 çiftten 15'i çocuk sahibi olmak için mücadele ediyor. Fakat tüp bebek tedavisi yöntemiyle çocuk sahibi olmak isterken, acı sürprizlerle de karşılaşabiliyorlar. İşte onlardan biri de Mersin'in Anamur'da yaşayan Nurten Baz (37)-Tacettin Baz (41) çifti...

'BENDEN MUTLUSU YOK'
2 yıl bebek sahibi olabilmek için tedavi gören fakat sonuç alamayan Nurten Baz, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmaya karar verdi. Ancak bu esnada rahim kanseri olduğunu öğrendi. Prof. Dr. Ali Ayhan kontrolünde yaklaşık 4 yıl tedavi gördü. Tedavi başarılı oldu ve genç kadın kanseri alt etti. Ardından da kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Hakan Yaralı tarafından uygulanan 2'nci tüp bebek denemesiyle tek yumurta ikizlerine hamile kaldı. Rahim kanseri tedavisinin ardından dünyaya gelen tek yumurta ikizleri Yunus ve Furkan şimdi 7 yaşında ve çok da sağlıklılar. "Her kadın gibi ben de çocuk sahibi olmak istedim" diyen Nurten Baz o dönemde yaşadıklarını ve şu anki hislerini şöyle anlattı: "Çocuk istiyorduk ancak evlendikten sonra çocuğumuz olmayınca tedavi olmaya başladım. Fakat bu sırada rahim kanseri olduğumu öğrendim. Yaklaşık 4 yıl kanser tedavisi gördüm ve tedavim başarılı olunca cesaretimi toplayarak tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmaya karar verdim. İkinci tüp bebek denemesinde de hamile kaldım. Hamileliğim boyunca asla kanseri aklıma getirmedim ve sonunda tek yumurta ikizlerim Yunus ve Furkan'a kavuştum. Hiç pes etmedik, Allah'tan ümidimizi kesmedik. Tüm çocuk sahibi olmayı isteyen çiftlere de önerim umutlarını kaybetmesinler. İkizlerim şimdi 7 yaşına bastı ve çok da sağlıklılar, Kanseri yendim. Dünyanın en mutlu insanıyım."

'HASTANIN TERCİHİ SORULMALI'
Anatolia Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaralı ise kadınlara "Umudunuzu kaybetmeyin" mesajı vererek şöyle konuştu: "Kanser tanısı konulan hastalarda, elbette ki asıl öncelik, kadının sağlığına kavuşmasıdır. Kanser tedavisini yapan hekimin, özellikle hastaya gelecekte gebelik isteği olup olmadığını sorması ve tedavi şeklini ona göre şekillendirmesi önemli. Ayrıca bu grup hastalarda tedavi seçenekleri değerlendirilirken mümkün olduğunca hastanın ileride gebe kalma potansiyelini koruyacak cerrahi ve medikal tedavinin seçilmesi gelecekte gebelik şansı vermesi açısından önemlidir. Artık günümüz koşullarında dondurulmuş embriyoların çözme sonrasında hayatta kalma oranları yüzde 90'ların üzerinde. Bu da çiftlere çok etkin gebe kalma şansı sağlayabilmektedir."

EMBRİYO DONDURULABİLİR
Nurten Hanım'ın doktoru Prof. Hakan Yaralı (solda), tedavi ile yumurtalıklar üzerine olumsuzluk olabileceği öngörülüyorsa, tüp bebek uyarımı yapılarak elde edilen embriyoların dondurulabileceğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanseri alt etti ikiz annesi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN