'Bizim köye uçak geldi'

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'na gitmek üzere İstanbul'da yolcu salonunda beklerken bulduğumuz bir üniversite öğrencisi "Şırnak'a uçakla gidip geleceğim hiç aklıma gelmezdi" dedi

Giriş Tarihi: 10.6.2014
Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Cizre'ye 10 kilometre mesafede, yurtiçi uçuşlar için kullanılan sivil bir havalimanı. Yılda 500 bin yolcu kapasitesi bulunan havalimanı yaklaşık 120 milyon liraya mal oldu. 26 Temmuz 2013'te Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan havalimanı 2013'te 37 bin 903 yolcu tarafından kullanıldı. Havalimanı bölgedeki havacılık faaliyetlerinin gelişmesi için hayli önemli bir yere sahip. Zira havalimanına sadece Şırnaklılar değil, Kuzey Iraklılar da yoğun ilgi gösteriyor. Daha önceleri Diyarbakır, Erbil ya da Süleymaniye üzerinden İstanbul'a gelip buradan istedikleri noktaya giden Kuzey Iraklılar hem yakın hem de daha ekonomik olması nedeniyle Şırnak Havalimanı'nı kullanıyor.

ŞIRNAK İÇİN 'SON ÇAĞRI'
Atatürk Havalimanı İç Hatlar Terminali'nde Şırnak'a gidecek THY uçağının bekleme salonundayız. Kalkışa bir saatten daha fazla zaman var. Yolcular birer ikişer kapıya gelmeye başlıyor. İlk bakışta yolcular arasında askeri personelin fazlalığı dikkat çekse de öğrencilerin ve bölge halkının da uçuşa ilgisi yoğun. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 4'cü sınıf öğrencisi Zümrüt Batan ile sohbet etmeye başlıyoruz. Ailesini ziyaret için Şırnak'a gittiğini belirten Batan "Okulum Burdur'da. Antalya'dan İstanbul'a uçakla geldim. Buradan Şırnak'a uçakla gideceğim. Daha önce Burdur'a otobüsle gidip geliyordum. Yaklaşık 20 saat sürüyordu. Havalimanı geçen sene açıldı. Çok iyi oldu. İlk defa gideceğim. Daha kısa sürede gitmek daha iyi olur. Antalya'dan buraya gelirken ilk kez uçağa bindim. Uçak korkum yoktu ama heyecan oluyor" diyor.

BİZİM KÖYE HAVALİMANI GELDİ
"Üniversiteye başladığında bir gün Şırnak'a uçakla gidip geleceğim hiç aklıma gelmezdi" diyen Batan başlıyor anlatmaya: "Sürekli otobüsle gidip geleceğimi, eğer bir gün uçakla gidersem Mardin'den ya da Diyarbakır'dan olur diye düşündüm. Şırnak Havalimanı açılınca biz de şaşırmıştık. Doğu'ya pek yatırım yapılmıyor. Pek gelişen bir taraf değil. 'Havalimanı olacak' dedikleri zaman biz de inanmamıştık. Hükümetlerin bazen başladığı işi yarım bıraktığı oluyor. Bunu bitirdiler. Havalimanı bizim köyde. Bizim köye yapıldı. Düzova Köyü. Uçaktan ineceğim. Birazcık daha yakın olsaydı yürüyerek giderdim eve. 10 dakika mesafe var. Bavulum var. Aslında havalimanı bizim köyde yapıldı."

BİLETLERİ OĞLANLAR ALDI

Kızları Bediha, Hasine ve eşi Mükrime ile Şırnak uçağının kalkışını bekleyen Mehmet Emin Selimoğlu aslında Mardin Midyatlı. Şırnak Havalimanı Midyat'a daha yakın olduğu için bu uçuşu tercih etmişler. Selimoğlu "Eskinden otobüsle geliyorduk. Yollar asfalt değildi. Perişanlık... Herkes uçakla gelemezdi. 1972 yıllarından bahsediyorum. Ondan sonra Diyarbakır'da havalimanı oldu. Herkes de gelemezdi. Durumu olanlar geliyordu. Ama gene bir perişanlık vardı. Ama bugün her şey daha rahat. Ulaşım daha kolay. Midyat'a otobüs 100 milyon. Biletlere ne kadar verdik bilmiyorum. Oğlan aldı. Fiyatını söylemedi. Çocuklarımız burada uçakla gelip gidiyoruz. Allah devletimize zeval vermesin inşallah daha iyi olur".

OTOBÜSLE GELDİ UÇAKLA DÖNDÜ
Çocuklarını ziyaret için İstanbul'a gelen ancak Türkçe bilmeyen Cahide Kurtok ile İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü son sınıf örencisi Umut Bayram'ın yardımıyla konuşuyoruz. 10 çocuk sahibi Kurtok üniversitede okuyan kızlarını ziyaret için Şırnak'tan İstanbul'a otobüsle gelmiş. Dönüşünü ise uçakla yapacak. Kurtok " Çok iyi, çok memnunuz. Çok rahatladık. Şehrimiz için çok iyi bir şey. Herkes memnun. Yıllardır bunu bekliyoruz. İlk kez uçağa bineceğim. Bütün insanlar aslında memnun" diye konuşuyor. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü son sınıf öğrencisi Umut Bayram ise şunları söylüyor: " Benim için iyi oldu. Daha önce uçakla Diyarbakır'a gidip Şırnak'a otobüsle gidiyordum. 6 saat sürüyordu. O beni çok yoruyordu. Şimdi benim için ve ailem için iyi oldu"

BİR ZAMANLAR 24 SAATTİ

Meryem Ekmen ise İstanbul'dan Cizre'ye otobüsle 24 saatte yaptığı yolculuklardan yakınarak başlıyor söze: "24 saat yerine 2 saate gitmek çok güzel bir duygu. Havalimanı şehrin gelişmesi için çok önemli. Sabah ilk uyandığımda 'Vay be' dedim. Biz 24 saatte gidiyorduk. O yol... O yolculuk... O bel ağrısı... O eziyet... Şimdi 2 saatte gideceğiz."

FARKLI KENTLERE UÇULSUN
KKTC'de Hukuk öğrenimi gören Hakkı Paksoy' un isteği ise seferlerin çoğalması: "Havalimanı bizim en doğal hakkımız. Devletimizin yaptığı bir lütuf değil. Olması gereken bir şey. Sonuçta biz de bu devletin bireyiyiz . Nasıl İstanbul'da, Ankara'da havalimanı varsa Şırnak'ta, Hakkari'de bir havalimanı olması gerekiyordu ki oldu da. Güzel oldu. Sadece İstanbul Ankara'ya değil farklı şehirlere sefer istiyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bizim köye uçak geldi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN