'Rockçı imam'a ceza yok

Diyanet İşleri Başkanlığı, Antalya'da imamlık yapan ve iki arkadaşıyla "FiRock" adlı müzik grubu kuran Ahmet Muhsin Tüzer hakkında cezaya gerek görmedi

Giriş Tarihi: 10.6.2014
Antalya'nın Kaş ilçesi Pınarbaşı Köyü Camisi'nde imamlık yapan, arkadaşlarıyla "FiRock" adlı müzik grubu kuran Ahmet Muhsin Tüzer hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı'nca başlatılan soruşturma tamamlandı. Erkin Koray'ın eski gitaristlerinden Doğan Sakin ve baterist İdris Tübcil ile geçen yıl "FiRock" adlı rock grubunu kuran Tüzer'e ceza verilmesi gerektiren bir husus oluşmadığı sonucuna varıldı. Soruşturmada, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası gereğince Tüzer'in "kınama" cezasıyla cezalandırma teklif edildiği ancak savunmasındaki hususlar dikkate alınarak bundan vazgeçildiği öğrenildi. Diyanet İşleri Başkanlığı, Tüzer'e, bundan sonra daha dikkatli ve özenli olması için uyarıda bulundu. Kararın hukuka, temel haklara ve dinin güzelliklerine de uygulanması temennisinde bulunan Tüzer, "İman ve İslam'a kendini adamış, başka hiçbir beklentisi olmayan bizlere hukuki bir mücadele yakışmaz. Dilerim, bu yaklaşımları istikrarlı olur ve bizlerin saygısını kazanırlar" dedi. Rock ve tasavvuf müziğinin kendi kişisel tercihi olduğunu dile getiren Tüzer, sanat icra ederek, insanların gönüllerinde hak, hakikat, tefekkür, irfan gibi güzel manalar uyandırmaya çaba gösterdiğini kaydetti.

'LEKE GETİRMEDİM'
Mesleğine ve imam sıfatına leke getirmediğini anlatan Tüzer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Görevimi onurla icra ediyorum. Müzikle uğraşmamın temel nedeni popüler kültürden, müzikten, sanattan, sinema, tiyatro ve sosyal medyadan kopuk yaşayan bazı kesimleri rock müziği ile kendi değerlerimizle tanıştırmak ve sevdirmek. Ben dedesi, babası imam olan bu yolda eğitim alan bir insanım. Bu yolda bana gösterilen hoşgörü için teşekkür ediyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Rockçı imam'a ceza yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN