Aynı suçtan 2 kez yargılandı birinde ceza, diğerinde beraat

Giriş Tarihi: 13.6.2014

Adana'da yaşı küçük kızı kaçırıp, evlenen Yalçın Davulcu, aynı olaydan yargılandığı iki davadan birinde ceza alırken, diğerinde beraat etti. Cezası onanan genç hapse girdi

Adana'da 2007 yılında yaşanan olayda, o dönemde 13 yaşındaki G. Y., 18 yaşında olan Yalçın Davulcu'ya kaçtı. Önce kızın ailesi, şikayetçi oldu. Ancak aileler barışınca çift, dini nikahla evlendi. Ama savcılık, 1 yıl sonra Yalçın Davulcu hakkında "Çocuğun cinsel istismarı ve hürriyetten yoksun kılma" suçlarından dava açtı. Eşi ve ailesi şikayetçi olmayan damat bir süre sonra tahliye edildi. Ancak mahkeme, Davulcu'yu 2 ayrı suçtan 10 yıl 10 ay hapse mahkum etti. Bu arada hamile kalan G. Y., 2009'da doğum için hastaneye gidince, doktorlar yaşın küçük olduğu için durumu adli makamlara bildirdi.

TARİH VE YAŞA BERAAT

Açılan ikinci soruşturmada bu kez Yalçın Davulcu ve kızın babası Mehmet Yılmazgül hakkında "Çocuğun cinsel istismarı ve kişiyi hürriyetten yoksun kılma" suçundan dava açıldı. Bu mahkeme ise G. hamile kaldığında 15 yaşını bitirdiği için ve şikayetçi de olmadığından Davulcu hakkındaki davayı düşürürken, Mehmet Yılmazgül'ün de beraatına karar verdi. Ama Yargıtay, ilk davadaki kararı onayınca Yalçın Davulcu, geçen Temmuz'da tutuklandı. Yalçın Davulcu'nun babası Cumali Davulcu, "Oğlum aynı suçtan 2 kez yargılanıp, 1'inden ceza alırken diğerinden beraat etti. Bu hukuka aykırı. Avukatımız, yargılanmanın yeniden yapılması ve infazın durdurulması için mahkemeye başvurdu. Yanlışın düzeltilmesini istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aynı suçtan 2 kez yargılandı birinde ceza, diğerinde beraat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN