Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minik Layan robotik cerrahiyle kurtuldu

Giriş Tarihi: 13.6.2014

Henüz anne karnındayken sağ böbrek çıkışında darlık tespit edilen 20 aylık Iraklı Layan, Türkiye'de ilk kez bebeğe uygulanan robotik cerrahi ile sağlığına kavuştu

Türkiye' de ilk kez bir bebeğe robotik cerrahi ile böbrek ameliyatı yapıldı... 20 aylık olan Iraklı Layan Hassan Asaad'ın böbreği Türkiye'de yapılan operasyonla kurtarıldı. Anne ve babası çocuk doktoru olan Iraklı Layan'ın anne karnındayken sağ böbrek çıkışında bir darlık tespit edildi. Doğumdan sonra bu darlığın devam ettiği ve sağ böbrek fonksiyonlarını riske attığı için tedavi önerildi. Çocuk doktoru olan aile yaptığı araştırmalarda robotik cerrahi ile bu işlemin yapılması gerektiğine kanaat getirdi. Ancak Bağdat'ta yalnızca açık ameliyat yapılabiliyordu. Operasyon sonrası bebeklerinin ağrı çekebileceğini düşünen anne-baba bu seçeneği istemedi ve robotik cerrahinin dünyadaki uygulama alanları ile ilgili araştırma yaptı. Ancak birçok ülkeden bebekleri çok küçük olduğu için robotik cerrahi yapılamayacağı gerekçesi ile olumsuz geldi.
'ÇOK KÜÇÜK, ÇOK GÜÇLÜ'

Zaman Asaad ailesinin aleyhine işliyordu ve bebeğin her geçen gün böbreğini kaybetme tehlikesi artıyordu. Anne baba olarak son olarak Prof. Dr. Derya Balbay'ın bu konuda en önemli isimlerden biri olduğunu öğrendi. Türkiye'ye gelen aileye Balbay "Kızınız çok küçük ama güçlü ve bu yöntemle de son derece başarılı sonuçlar alıyoruz" diyerek aileye ameliyatı yapabileceğinin müjdesini verdi.

İKİ METRELİK CİHAZLA...
Ameliyatı gerçekleştiren Memorial Hastanesi Üroloji ve Robotik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Derya Balbay süreci şöyle anlattı: "Layan, Türkiye'de robotik cerrahi yapılan en genç hasta. 2 metrelik bir cihazla bebeği ameliyat ettik. Dar olan bölgeyi çıkardık. İdrar kanalının kalan kısmıyla böbrek havuzu arasında tekrar geniş bir bağlantı kurduk ve içine de bir plastik yerleştirdik. Robotun sağladığı çok büyük avantajlar var. Büyük kesik yapmadığımız için ve böbrekle nefes alıp vermeye yarayan bölge komşu olduğu için ve zorlamadığımız için ameliyat sonrası solunum problemlerini daha az görüyoruz. Bu yüzden de çok hızlı iyileşme sağlanıyor. Çocukta büyüyünce hiç iz olmasın diye 12-13 mm'lik göbek deliğinden özel bir kesi yaptık. İyileşme süresince yerleştirdiğimiz plastik kalacak."

SABAH'A TEŞEKKÜR PLAKETİ
Sağlık Bakanlığı ve Avrupa Komisyonu tarafından "Organ Bağışında Uyum için Teknik Yardım Projesi" kapsamında çalıştay düzenlendi. AB Organ Bağışı 2. Medya Çalıştayı'na konuşmacı olarak katılan SABAH Gazetesi Sağlık Muhabiri Didem Seymen'e de organ nakli ile ilgili haberleri ve organ bağışına katkılarından dolayı plaket verildi. Seymen, plaketini Türkiye'nin ilk başarılı yüz nakli ameliyatını yapan Prof. Dr. Ömer Özkan'ın elinden aldı. Kendisi de organ alıcısı olan 29 yaşındaki Seymen, doğuştan böbrek hastası olduğunu ve 21 yaşında böbrek nakli ile ikinci bir yaşam şansı yakaladığını anlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minik Layan robotik cerrahiyle kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN