Türkiye'nin en iyi haber sitesi

17 yıllık hasret bitti

Hollanda'ya iltica ettikten 17 yıl sonra geldiği İstanbul'da sahneye çıkan Kürt ozan Hozan Dino "Bu ülke barışı hak ediyor" dedi

Giriş Tarihi: 17.6.2014
1990'lı yılların ortalarında söylediği Kürtçe şarkılar yüzünden birkaç kez gözaltına alınan ve sonrasında baskılardan bunalarak Hollanda'ya iltica eden Kürt ozan Hozan Dino'nun 17 yıllık sahne ve vatan hasreti son buldu.

BAYRAĞI DEVRALDIM

Yurtdışında yaşadığı sürgün günlerini bitirerek Türkiye'ye dönen Dino, 17 yıl sonra ilk kez Ortaköy Mix'te sahneye çıktı. 2.5 saat sahnede kalan sanatçıyı, ressam Ahmet Gümüştekin ve Aşık Veysel'in torunu Çiğdem Özer'de dinledi. 17 yıllık hasretinin acısını sahnede çıkaran ve gece boyunca seslendirdiği şarkılarla dönüşünü kutlayan Dino, kendisi ile aynı kaderi paylaşarak yurtdışına çıkmak zorunda kalan Ahmet Kaya'yı unutmayarak onun eserlerini seslendirdi. Bir anlamda aynı kaderi paylaştıklarının altını çizen Dino, "Sanat bir bayrak yarışıdır. Ben de Ahmet'in bayrağını kendi çizgimden ve kimliğimden sapmadan elimden geldiğince taşımaya kararlıyım. Bu ülke barışı hak ediyor" dedi.

AHMET KAYA ŞARKILARI
Ahmet Kaya ile aynı kaderi paylaştıklarını söyleyen Hozan Dino "Bu yüzden onun sevilen şarkılarını repertuvarıma alacağım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
17 yıllık hasret bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN