Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mağarayı ahır olarak kullanıyorlar

Giriş Tarihi: 17.6.2014 15:45

Ağrı'nın Taşlıçay ilçesine bağlı Miraşe yaylasındaki mağara, besiciler tarafından ahır olarak kullanılıyor. Besicilerden Mehmet Erdemli: "Dolu yağdığında veya hava soğuk olduğunda hayvanlarımızı bu mağaraya getiriyoruz. Üstelik mağara oldukça güvenli"

Ağrı'nın Taşlıçay ilçesine bağlı Miraşe yaylasındaki mağarayı, besiciler ahır olarak kullanıyor.

İlçeye 30 kilometre uzaklıktaki Miraşe yaylasında bulunan sarp kayalıklar içindeki mağara, ortasındaki sarkıtla görenlerin ilgisini çekiyor. Yöre halkının "kuje" adını verdiği mağara, besicilere yılın 5 ayı boyunca hayvanları için barınak hizmeti veriyor.

Bölgede besicilik yapan Mehmet Erdemli, hayvanlarını gece barındırmak ve yağıştan korumak için "kuje" mağarasını kullandıklarını söyledi.

Mağaranın otlak alana uzaklığının 2 kilometre olduğunu anlatan Erdemli, "Sabahları hayvanları çıkarıp yaylaya götürüyoruz, karanlık çökmesine yakın ise hayvanlarımızı mağaraya getiriyoruz. Mağaranın genişliği neredeyse iki ahır büyüklüğünde. Bulunduğumuz yayla çok yüksekte olduğundan sık sık dolu yağabiliyor. Dolu yağdığında veya hava soğuk olduğunda hayvanlarımızı bu mağaraya getiriyoruz. Üstelik mağara oldukça güvenli. Öncelerde mağaranın önün açıktı, biz sonradan mağaranın önüne taşlarla bir duvar ördük ve bir kapı genişliğinde yer bıraktık" şeklinde konuştu.

Cantürk Tuncel ise Taşlıçay ilçesi sınırlarındaki mağaranın 200 büyükbaş ve 500 küçükbaş hayvanın sığabileceği genişlikte olduğunu söyledi.

Mağaranın pek tanınmadığını vurgulayan Tuncel, "Gerekli tanıtımların yapılmamasından dolayı pek bilinmeyen bir yer olan Kuje mağarası görenleri hayran bırakıyor. Kuje mağarası ortasında bulunan büyük sarkıtın direğe benzetilmesinden dolayı "Direkli Mağara" adıyla da anılıyor. Kuje mağarası bölgeye gelindiğinde muhakkak görülmesi gereken bir yer" şeklinde konuştu.
Yaşam Twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mağarayı ahır olarak kullanıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN