Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nargile kafeler kapatılıyor

Son 5 yılda tüketimin ciddi şekilde arttığı nargileye karşı Sağlık Bakanlığı savaş açtı. İlk etapta yalnızca nargile satışı yapılan kafelerin kapatılması gündeme geldi.

Giriş Tarihi: 17.6.2014 10:37
Kaan Zenginli'nin haberine göre, sigara tüketimine karşı alınan önlemlerin ardından şimdi de nargileye ayar geliyor. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı çalışma kapsamında sigara kadar tehlikeli olan nargile tüketiminin önüne geçilmesi planlanıyor. Bu kapsamda ilk olarak, 'yalnızca nargile satışı yapan' kafelerin kapatılması gündeme geldi. Sağlık Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre son 5 yılda aromalı nargile tüketiminin ciddi şekilde artması sonucu, nargilenin insan sağlığı üzerindeki etkisi hakkında çalışma başlatıldı. Bir sigara paketinin verdiği zararın, bir nargile tüketiminden alındığı sonucu ortaya çıkınca bakanlık harekete geçti.

Şişelerde amblem olacak

Yapılan çalışma kapsamında sigara için alınan tüm yasaklar nargile için de geçerli olacak. Nargile tüketiminin önüne geçilmesi üzerine hazırlanan raporda firmalar, tüm tütün ürünleri gibi nargileyi de, bayilere ve tüketicilere, teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon, bedelsiz veya yardım olarak dağıtamayacak. Nargilenin perakende satışında ise aynı sigarada olduğu gibi şişelerin üzerine 'sağlığa zararlıdır' resimleri ve yazıları olacak. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK) 'Nargilelik Tütün Mamulü İçilen İşyerine Ait Alan/Alanlara Sunum Uygunluk Belgesi Verilmesi ile Bu Yerlerin İşletilmesinde Uyulması Gerekli Hususlar Hakkında Tebliği'ne göre kapalı alanlarda nargile tüketimi yasak. Ancak birçok işletme bu yasağı çiğniyor. Nargile kafelerin neredeyse tamamı kapalı alanda nargile tüketimine izin veriyor. Ayrıca aynı tebliğe göre nargile kafelerin okullara en az 200 metre uzaklıkta kurulması gerekiyor. Ancak okulların etrafında, öğrencilerin rağbet ettiği birçok işletme bulunuyor.

Galataport projesi kapsamında Tophane yıkılıyor

İstanbul'un en meşhur nargile kafelerinin yer aldığı Tophane'de nargile dönemi sona eriyor. Doğuş Holding'in kazandığı Galata Port ihalesi kapsamında yıkılacak olan nargile kafelere 'boşaltın' uyarısına rağmen işletmeler karara uymamakta ısrar ediyor. Bölgede bulunan 15 nargile kafenin işletmecileri henüz taşınmak için yer bulamadıklarını ve verilen sürenin çok kısa olduğundan şikayet ediyor. Doğuş tarafı ise kafelerin tamamen boşaltılması için bu ayın sonuna kadar işletmelere süre verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nargile kafeler kapatılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN