Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel yapıya itirafçı polis darbesi

Gülencilerin aklını çeldiği İstanbul Emniyeti'nde görevli 9 polis, etkin pişmanlık yasasından yararlanıp itirafçı oldu. İlk ifadeler 'montaj' kumpasını ortaya çıkarır nitelikte...

Giriş Tarihi: 17.6.2014
35 yıllık yapılanmalarıyla devletin en kritik dehlizlerine sızan paralel örgütün 17 ve 25 Aralık operasyonlarının ardından uğradığı kan kaybı devam ediyor. İstanbul Emniyeti'nde görev yapan ve uzun bir süreden beri yapının içerisinde olduklarını ifade eden, aralarında rütbelilerin de bulunduğu 9 polis, etkin pişmanlık yasasından yararlanıp itirafçı olmak için müfettişlere başvurdu. İtirafçı polisler, savcılığa verdikleri ifadede operasyon talimatının sinsile yöntemiyle kimler tarafından nasıl verildiğini, uzak durup katılmak istemeyenlerin nasıl ve nelerle tehdit edildiğini ve katılanlara neler vaat edildiğini bir bir anlattı.

ÖRGÜT LİDERİ GÜLEN
İfadelerde yapının himmet adı altında yapıya üye bekâr polislerin maaşından yüzde 10, evli polislerin maaşından ise yüzde 5 oranında kesinti yapıldığının bilgileri yer alıyor. Polisler, yapının MİT krizi sonrası Başbakan'ı ve MİT Başkanı'nı yakın markaja alıp dinlemeye geçtiği ve "Bağlama" olarak adlandırılan montaj yöntemiyle birleştirilip medyaya servis edildiğini, aynı yöntemin Ergenekon soruşturmaları kapsamında dinlemeye alınan bir çok şahsa da uygulandığını ifade etti. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı bünyesinde paralel yapıya yönelik olarak çok sayıda soruşturma bulunuyor. Soruşturmayı yürüten savcı tarafından şeması çıkarılan örgütün lideri olarak Fethullah Gülen'in göründüğü yapıya yönelik olarak sürdürülen ana soruşturma tamamlanan diğer soruşturmalarla birleştirilecek.

MONTAJLA TOLON-PERİNÇEK BAĞLANTISI KURULDU
Ergenekon soruşturması kapsamında İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in oğlu Mehmet Bora Perinçek'in telefonlarının 2008 yılından itibaren dinlendiği ortaya çıktı. Mehmet Bora Perinçek, arkadaşı Şeref Gül ile konuşmasına ait tapede, Tekirdağ Cezaevi'ne görüşe gittiğini söylüyor. Şeref Gül, "Doğu amcanın yanına gidiyorsun yani" diyor. Bu sözler polis tarafından düzenlenen tapeye "Tolon amcanın yanına gidiyorsun yani" diye geçiriliyor. Bu şekilde ses kayıtlarında tahrifat yapılarak, Perinçek ile Tolon arasında örgütsel irtibat kurulmaya çalışıldı.

EMNİYET ÇETELERİ CEP TELEFONLARINA YÜKLEME YAPILDI
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan şüphelilerin el konulan cep telefonlarına, emniyette yükleme yapıldığı ortaya çıkmıştı. Bunlardan en bilineni Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin telefon rehberine yapılan yüklemeydi. Emniyet, yüklemenin 'sehven' (yanlışlıkla) yapıldığını açıkladı. Çelebi'nin avukatı ise yükleme işini bir polisin değil de emniyette çeteleşen bir grup polisin yaptığını iddia etti. Ancak mahkeme, 28 Kasım 2013 tarihinde suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle sanık polisin beraatine karar verdi.

'SEHVEN YAPTIK'
Ergenekon sanığı avukat Kemal Kerinçsiz adına hiç tanımadığı Engin Zorba ile telefon görüşmesi yapmadığı halde yapmış gibi tape hazırlandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü tapeye Kemal Kerinçsiz'in adının sehven yazıldığını açıkladı. Tapeyi hazırlayıp davaya delil olarak koyan polis memurları Ali Avcı ve Mehmet Ali Doğan hakkında, görevi ihmal suçundan dava açıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yapıya itirafçı polis darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN