Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üslün'e nakledilen yüz geri alınıyor

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde geçtiğimiz yıl Türkiye'nin 6'ncı yüz nakli yapılan 55 yaşındaki Salih Üslün'ün yüzü çıkartıldı.

Giriş Tarihi: 17.6.2014 01:17 Güncelleme Tarihi: 17.6.2014 09:43
AÜ Hastanesi'nde geçen 23 Ağustos'ta Türkiye'nin 6'ncı yüz nakli yapılan 55 yaşındaki Salih Üslün, uyuşmazlık nedeniyle saat 14.00 sıralarında yüzün geri alınması amacıyla ameliyata alındığı öğrenildi. Üslün'ün karaciğer ve böbreğe bağlı organ yetmezliğinin doku uyuşmazlığı doğurduğu, bu nedenle yüzün alınmasına karar verildiği, Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekibin ameliyata girdiği öğrenildi.

Ameliyatın gece geç saatlerde bitmesi bekleniyor. Çıkarılan yüzün yerine ise silikon takılacağı kaydedildi.

TÜRKİYE'NİN 6'CI YÜZ NAKİLLİ HASTASI

Antalya'da geçirdiği trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 31 yaşındaki Muhittin Turan'ın yüzü, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde Edirne'den gelen çiftçi 54 yaşındaki Salih Üslün'e geçen 23 Ağustos'ta nakledilmişti. Hastanenin 4'üncü, Türkiye'nin 6'ncı yüz nakli operasyonunu, Türkiye'nin ilk yüz naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi yapmıştı. 2008 yılında samanlığına giren bir fareyi yakalamak için kovalarken av tüfeğinin namlusunun üzerine düşüp silahın ateş alması sonucu yaralanmış ve bir dizi operasyon geçirmişti.

"HERHANGİ BİR ORGAN YETMEZLİĞİ YOK"

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan, Salih Üslün'de ileride dahili problemler oluşmaması nedeniyle yüzündeki yumuşak dokuların tamamını aldıklarını belirterek, "Bacağından alınan doku ile yüze yeni bir konstrüksiyon yaptık. Çok güzel ve başarılı oldu. Yoğun bakımda tedavisine devam ediliyor" dedi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nin 4.'üncü, Türkiye'nin 6'ncı yüz nakillisi Salih Üslün'e (55) 22 Ağustos 2013'te trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 31. yaşındaki Muhittin Turan'ın yüzü nakledilmişti. Üslün'ün gelişen dahili problemlerinin ardından alınan konsey kararı ile yüzünün yumuşak dokusu alındı.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan, gerçekleştirilen operasyonla ilgili açıklamada bulundu.

"YUMUŞAK DOKULAR ÇIKARTILDI"

Salih Üslün'ün yüzünde problem olmadığını, beklemeleri halinde problem olabileceğini vurgulayan Prof.Dr. Ömer Özkan, "Hastada daha önceden olan problemler oluşmaya başladı. Bunlar dahili problem ama sonuçta bizim yaptığımız yüz naklinden sonra yüz dokusunun ileride problem yaratacağını düşündük. Konsey kararı aldık. Uygun bir planlamanın ardından güzel bir ameliyat olduğunu düşünüyorum. Eski nakil dokulardan bir kısmını bırakıp, hastaya yük olabileceğini düşündüğümüz yumuşak dokuların çıkarttık özellikli bir ameliyat oldu" dedi.

Yüzün görünen yumuşak doku kısmının alındığını anlatan Prof.Dr. Ömer Özkan, "Onlar çıkartıldı, kendi dokusu ile değiştirdik. Buradaki amacımız, hasta yaşamına normal şekilde devam etsin, ilaçlarını kullanmasın, yaşamına devam etsin, dahili problem açmasın. Başka bir dahili probleme yol açmasın. Bu her türlü nakil olan insanlarda görülebilen problem. Yakın takip etmek gerekir. Biraz daha beklesek hastaya daha ciddi problem yaratabileceğini düşündüğümüz için böyle bir karar aldık" diye konuştu.

"BEKLEMEK SORUN OLURDU"

Hastada ne karaciğer ne de böbrek yetmezliğinin olmadığını kaydeden Prof. Dr. Özkan, "Beklersek bunlar olabilirdi. Karaciğer yetmezliği hiç öyle bir şey yok çok şükür. Sonuçta dahili problemleri var ama bunların kalıcı olmadığını düşünüyorum. Yoğun bakımda yatıyor, hayati riski var. Böyle problem olmasa ameliyat yapmayı düşünmezdik" dedi.

BACAKTAN ALINAN DOKUDAN YÜZE YENİ KONSTRÜKSİYON

Salih Üslü'ne yapılan son işlemin faydalı ve güzel olduğunu dile getiren Prof.Dr. Özkan, "Sadece güzel olsun diye yapmadık. Hastaya faydalı olsun diye yaptık. Güzel bir karar ve güzel bir ameliyat oldu. Her nakilde riskler olabilir. Bu riskler başından beri vardı. Bu tür ameliyatlar göz önünde olduğu için daha çok dikkat çekiyor. Kalan dokuları kullanıp, bacağından alınan dokudan yeni bir konstrüksiyon yaptık. Bizim sık yaptığımız ameliyatlardan biri ama teknik olarak özellikli bir ameliyattı"dedi.

"ESTETİK AMELİYAT YAPMADIK"

Hastaya yapılan uygulamanın başarılı olması halinde dünyada bir ilk olacağının altını çizen Prof. Dr. Özkan, "Yumuşak dokuların tamamını aldık. Eğer bir kısmını bıraksak sorun yaratabilirdi. Problem olmaması için gerekli olan her şey yapıldı. Estetik bir ameliyat yapmadık. Hastaya faydalı olabileceği, yiyebileceği, içebileceği, nefes alabilecek, hayatına normal bir insan gibi devam edebilecek şekilde evine göndermek istiyoruz. Güzel bir yüz ama yaşamayan bir hastadan bahsetmemiz çok daha kötü olurdu. Bu riske girmeyelim diye bu işi yapıyoruz. Diş çene gibi bölümleri eskisinden çok daha iyi yaparız. Yeter ki hastada başka problemler çıkmasın. Yoğun bakımdaki her hasta risklidir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üslün'e nakledilen yüz geri alınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN