Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Büyük kayıp ibret olacak bir hikâye'

Giriş Tarihi: 18.6.2014

Senarist Ayşe Şasa son yolculuğuna uğurlandı. Başbakan Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak "Çok zorlu bir yaşam. Yaşadığı sorunlar biraz Türkiye'nin de hikâyesi" dedi

Türk sinemasının unutulmaz senaristlerinden Ayşe Şasa, son yolculuğuna uğurlandı. İstanbul'daki Fatih Camisi'nde öğle vakti kılınan cenaze namazına, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, eski milletvekillerinden Süleyman Gündüz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak ile Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Şerif Mardin, Prof. Sami Şekeroğlu, Safa Önal, Yılmaz Atadeniz, Mesut Uçakan, Sevin Okyay, İskender Pala, Hasan Kaçan, Ulvi Alacakaptan ve Ahmet Yenilmez'in de aralarında bulunduğu çok sayıda yönetmen, yazar, oyuncu ve akademisyen katıldı. Cenaze töreninde Ayşe Şasa'nın kardeşi Aziz Şasa, taziyeleri kabul etti.

ORTAYLI: ESKİ ARKADAŞIMDI

Törene katılan Başbakan Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak, Ayşe Şasa ile birebir tanışma imkânı olmadığını ancak tedavi sürecini yakından takip etme imkanı bulduğunu kaydetti. Albayrak, "Çok büyük bir kayıp. Hayat hikâyesi hepimize ibret olacak bir hikaye. Çok zorlu bir yaşam. Doğrusu yaşadığı gitgeller, çocukluğundan itibaren yaşadığı sorunlar biraz Türkiye'nin de hikâyesi. Bu noktada etkilendiğimiz bir şahsiyet, bireysel olarak. Yazarlık ve senaristlik tabi ayrı bir şey, hepimiz için bir kayıp. Rabbim ailesine sabır versin. Sevenlerine, dostlarına sabır versin" diye konuştu. Prof. Dr. İlber Ortaylı ise Şasa ile uzun yıllar süren arkadaşlığı olduğunu ancak sürekli görüşemediklerini belirtti. Ortaylı, "Zor bir hayatı oldu sağlık bakımından. Hatta zaman zaman mali bakımdan da" ifadelerini kullandı. Şasa'nın cenazesi Sahrayıcedit Mezarlığı'nda toprağa verildi.

SİNEMADAN 10 YIL UZAKLAŞMIŞTI
1941'de doğan Ayşe Şasa, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nden 1960'ta mezun oldu. Senaristliğe 1963'te başladı. 1980'li yıllarda geçirdiği ağır bir rahatsızlık sonrası sinema piyasasından 10 yıl boyunca çekildi. "Son Kuşlar," "Ah Güzel İstanbul," "Utanç" ve "Gramofon Avrat" gibi filmlere senarist olarak imza attı.

YAKINLARI ANLATTI
Yönetmen Safa Önal: "Merak edendi, arayandı düşünendi, kabullenendi. Reddettiği zaman da çok incecik, çok yumuşak, kendine has bir dili, üslubu olan bir hanımdı."
Yönetmen Yılmaz Atadeniz: "Yazdığı senaryolarda kadını işlemesi ayrı bir başkalık getiriyordu ama bir de insan olarak güzel bir insandı, vicdanı güzel bir insan. Yardıma koşan mükemmel bir insandı.
Prof. Sami Şekeroğlu: "İsmini göremediğiniz birçok filmde de katkısı vardır."
Sinema eleştirmeni Sevin Okyay: "Çok incelikli, çok ince çalışan bir senaristti. Okuyabilen, içini okuyabilen, yüzeyde kalmayan, derinlere inen bir bakış. Çok incelikli senaryolar, usta işi senaryolar yazdı."
Yazar İskender Pala: "Gençlerimizin örnek alması, yolundan yürümesi gereken insanlardan biridir. Gerek duruşu ve hissiyatı, gerekse de ruh dünyasıyla gerçek bir münevverdir."
Aktör Ulvi Alacakaptan: "Hayatın bütün aşamalarından geçerek, azmederek, çarpışarak sonuna kadar entelektüel zihnini muhafaza edip bu ülkede yaşadığını, bunun kolay bir şey olmadığını kaydetti."
Sinema yazarı İhsan Kabil: " Sinemamıza büyük katkılarda bulunmuş, hem kendi modernleşme sürecimizin oluşturduğu travmaları kendi kişiliğinde yaşamıştı."
Senarist Mesut Uçakan: "Gidişi gerçekten büyük bir boşluk oluşturdu. Türk sinemasının böyle beyinlere çok büyük ihtiyacı vardı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Büyük kayıp ibret olacak bir hikâye'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN