Meteoroloji'den yağış uyarısı

Giriş Tarihi: 20.6.2014 07:21 Güncelleme Tarihi: 20.6.2014 14:53

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı, Batı ve Orta Karadeniz, Gümüşhane ve Bayburt dışında Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Kayseri, Nevşehir, Yozgat, Adana, Osmaniye ile Hatay'ın kıyı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gök gürültülü sağanak, yerel dolu ve kısa süreli fırtına ile birlikte görülecek yağışların; Marmara'nın güney ve doğusu, Batı Karadeniz, Tekirdağ, İzmir, Aydın, Manisa, Isparta, Samsun ile Antalya'nın kuzeybatı, Burdur'un doğu, Amasya, Çorum ve Çankırı'nın kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklığının yağışla birlikte batı bölgelerde hissedilir derecede (4 ila 10 derece) azalacağı, kuzeydoğu kesimlerde 1 ila 3 derece artacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette; Marmara, Ege, İç Anadolu, Akdeniz ve Karadeniz bölgeleri ile yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetlice (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Gök gürültülü sağanak, yerel dolu ve kısa süreli fırtına ile birlikte görülecek yağışların; Marmara'nın güney ve doğusu, Batı Karadeniz, Tekirdağ, İzmir, Aydın, Manisa, Isparta, Samsun ile Antalya'nın kuzeybatı, Burdur'un doğu, Amasya, Çorum ve Çankırı'nın kuzey kesimlerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Lokal Su Baskını, Ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, yıldırım vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yer yer dolu yağışıyla birlikte sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; güney ve doğu kesimler ile Tekirdağ çevrelerinde kısa süreli fırtına ile birlikte yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzeyinde zamanla kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

EGE: Parçalı yer yer çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İzmir, Manisa ve Aydın çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; İç Ege'de güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı, batı ve doğu kesimleri yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz ile Adana, Osmaniye ile Hatay'ın kıyı kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Isparta çevreleri ile Antalya'nın kuzeybatı ve Burdur'un doğu kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı yer yer çok bulutlu, batı kesimleri ile Kayseri, Nevşehir ve Yozgat çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Çankırı'nın kuzey kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; lokal dolu yağışı, yağış anında kısa süreli fırtınayla birlikte bölge genelinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın; zamanla kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ:
Parçalı zamanla çok bulutlu, Orta Karadeniz ile Gümüşhane ve Bayburt dışında Doğu Karadeniz'in aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Samsun çevreleri ile Amasya ve Çorum'un kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın; zamanla kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır ve Ardahan çevrelerinin kısa süreli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meteoroloji'den yağış uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN