Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumalıkızık ve Bergama Dünya Miras Listesinde

Bursa Cumalıkızık ve Bergama, Doha'da düzenlenen UNESCO 38. Dünya Miras Komitesi toplantısında Dünya Miras Listesine kabul edildi.

Giriş Tarihi: 22.6.2014 21:18 Güncelleme Tarihi: 22.6.2014 23:54
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, UNESCO Dünya Miras Listesine giren Cumalıkızık'ın, ticari kültürü ve kente yakın kırsal yaşamın devamlılığı ile Osmanlı yaşam vizyonuna iyi bir örnek olduğunu, Helenistik dönemin en büyük kütüphanelerinden Bergama'nın da kültürel peyzaj kategorisinde listeye girdiğini belirtti. Türkiye'nin, Dünya Miras Listesindeki varlık sayısının 13'e yükseldiğine dikkati çeken Çelik, gelecek yıl Diyarbakır ve Efes'in dosyalarının görüşüleceğini bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre Çelik, Twitter'daki hesabından, "Bursa Cumalıkızık" ve "Bergama"nın Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen UNESCO 38. Dünya Miras Komitesi toplantısında Dünya Miras Listesine girmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bursa ve Cumalıkızık'ın listeye girmesine ilişkin haberi takipçilerine duyuran Çelik, "Adaylık dosyası, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüz ile Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmıştır. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Bursa ve Cumalıkızık, ticari kültürü ve kente yakın kırsal yaşamın devamlılığı ile Osmanlı yaşam vizyonuna iyi bir örnek teşkil etmektedir" ifadelerini kullandı.

Bakan Çelik, Bergama'nın da Dünya Miras Listesine girdiği haberi üzerine, "Doha'da düzenlenen Dünya Miras Komitesi (DMK) 38. Dönem Toplantısından sevindirici haberler ardı ardına geliyor. 'Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı' dosyasının da Dünya Miras Listesi'ne kaydedilmesine karar verildi. Helenistik dönemin en büyük kütüphanelerinden birine sahip Bergama, kültürel peyzaj kategorisinde listeye girdi" mesajını yazdı.

Bergama'nın da listeye alınmasıyla Türkiye'nin Dünya Miras Listesindeki varlık sayısının 13 olduğunu vurgulayan Çelik, gelecek yıl Diyarbakır ve Efes'in dosyalarının görüşüleceğini ifade etti.

"TÜRKİYE İKİ ÖNEMLİ GELİŞMEYE İMZA ATTI"


Bakanlığın açıklamasında, Doha'daki toplantıda Almanya'dan Çin'e, Meksika'dan Fransa ve Danimarka'ya kadar birçok ülkeden dünyaca ünlü tarihi ve kültürel varlığın listeye alınmasının değerlendirildiği kaydedildi.

"Bursa ve Cumalıkızık" ve "Bergama" dosyalarının eklenmesiyle Türkiye'nin listedeki varlığının 11'den 13'e yükseldiğine dikkati çekilen açıklamadı, "Böylece kısa bir süre önce İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesine karar verecek ekibe giren Türkiye, uluslararası arenada iki önemli gelişmeye daha imzasını attı" denildi.

Açıklamada listeye giren alanlarla ilgili bilgi de yer aldı. Buna göre, "Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu" Dünya Miras alanı, Orhangazi Külliyesi ve çevresini içine alan Hanlar Bölgesi, Hüdavendigar (I. Murad) Külliyesi, Yıldırım (I. Bayezid) Külliyesi, Yeşil (I. Mehmed) Külliye, Muradiye (II. Murad) Külliyesi ve Cumalıkızık Köyü olmak üzere altı bileşenden oluşuyor.

Osmanlı'nın erken dönemlerinin bugüne ulaşan en güzel kırsal kesim sivil mimari örneklerinden olan Cumalıkızık, 1300'lü yıllarda bir vakıf köyü olarak kuruldu. Dünya Miras Geçici Listesine 2000'de alınan Cumalıkızık, "Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu'nun Doğuşu" dosyası ile Dünya Miras Asıl Listesi'ne alındı. Dosyada, Cumalıkızık ile hanları-külliyeleriyle Bursa ve bu yerleşim merkezlerinin Osmanlı ekonomisindeki rolü ve Osmanlı'nın bir beylikten imparatorluk haline dönüşmesi teması işlendi. Dosyada, Bursa'nın kent planlaması açısından, sonraki payitahtlar Edirne ve İstanbul'a örnek olması ve payitahtın taşınmasından sonra da manevi önemini devam ettirmesi de işlendi.

BERGAMA DOKUZ BİLEŞENDEN OLUŞUYOR

Türkiye'nin, 2011'de geçici listeye kabul edilen diğer adayı Bergama da bugünkü toplantıda, "Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı" dosyasıyla asıl listeye girdi.

Helenistik dönemin en büyük kütüphanelerinden birinin kurulduğu Bergama, kültürel peyzaj kategorisinde listeye alındı. Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerine ait katmanları içerisinde barındıran Bergama, akropol, çevresindeki yedi adet tümülüs ve Kybele Kutsal Alanı olmak üzere dokuz bileşenden oluşuyor.

Türkiye'nin Dünya Miras Listesi'nde yer alan dosyaları ise "İstanbul'un Tarihi Alanları, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, Hattuşaş, Nemrut Dağı, Xanthos-Letoon, Safranbolu Şehri, Truva Antik Kenti, Edirne Selimiye Cami ve Külliyesi, Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Pamukkale Hierapolis ve Çatalhöyük Neolitik Kenti" olarak sıralanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumalıkızık ve Bergama Dünya Miras Listesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN