Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Torul doluluk oranına ulaştı

Giriş Tarihi: 22.6.2014 15:27

Kurak geçen kış mevsimi nedeniyle su seviyesi ve buna bağlı olarak enerji üretimi düşen Torul Barajı'nda, son iki ayda etkili olan yağışlarla üretim normale döndü.

Harşit Çayı üzerinde kurulu olan ve kurak kış mevsimi nedeniyle su seviyesi minimuma düşen Torul Barajı gölü, mayıs ve haziranda etkili olan yağışlar sayesinde tam doluluk oranına ulaştı.

DSİ yetkililerince yapılan açıklamada, Torul ilçesine bağlı Kirazlık köyünde 2000 yılında hizmete açılan Torul Baraj gölünde, kurak geçen kış mevsiminin ardından doluluk oranının nisan ayında minimum düzeye indiği belirtildi.

İki santralle birlikte yılda 322 milyon kilovat saat enerji üretimi yapılan barajda, su seviyesinin minimum düzeye düşmesi sonucu enerji üretiminin de aynı oranda düşürüldüğü ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mayıs ve haziran aylarında aralıklarla etkili olan yağışlar sonrası Harşit Çayı'nın debisi yükseldi. Son yağışlarla Torul Baraj gölü tam doluluk oranına kavuştu. Su seviyesinin yükselmesi ve baraj gölünün tam doluluk seviyesine çıkmasıyla enerji üretimi de normale döndü."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Torul doluluk oranına ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN