Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Okul sayısını artıracağım'

Giriş Tarihi: 23.6.2014

20 yıl önce K. Maraş'tan okumak için gittiği İngiltere'nin başkenti Londra'da Enfield ilçesi belediye başkanı olan Ali Bakır, vizyonunu ve eğitime verdiği önemi anlattı

Memleketi olan Kahramanmaraş'tan 20 yıl önce eğitim için gitmişti gurbet ellere. O gurbet ikinci vatanı oldu. Yıllar sonra öğrenci olarak geldiği Londra'da, bir yıllık görev süresi olan ilçe belediye başkanlığı koltuğuna oturdu.

OĞLUNU YARDIMCISI YAPTI

Enfield'ın 10 günlük belediye başkanı Ali Bakır'ın ilk vaadi eğitim üzerine oldu. Türk ailelere, 'Yazlık eve, arabaya, arsaya değil çocuklara yatırım yapın' tavsiyesinde bulunan Bakır, 17 yaşındaki oğlunu yardımcısı olarak atadı. Elbistan ilçesi Bakış beldesinde Hasan-Elif Bakır çiftinin 7 çocuğundan biri olan Ali Bakır, ilk kez dil eğitimi için gittiği İngiltere'nin başkenti Londra'da siyaset ve uluslararası ilişkiler yüksek lisansı yaptı. Daha sonra ticarete atılan Bakır, bir 'azınlık' mensubu olarak yaşadığı sorunların ancak siyasette söz sahibi olmakla çözüleceğine karar verip genç yaşta siyasete atıldı. İngiltere Fenerbahçeliler Derneği'nin kurucusu ve başkanı olan Ali Bakır, 10 yılı aşkın çeşitli kademelerde görev aldıktan sonra, 2010'da yaklaşık 700 bin nüfuslu Enfield ilçesinin belediye meclis üyesi seçildi. Geçen 22 Mayıs'taki seçimlerde İşçi Partisi'nden yeniden meclise girmeyi başaran Bakır, geçen haftaki başkanlık seçiminde 63 meclis üyesinden 41'inin oyunu alarak Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu. Bakır, nüfusunun yüzde 19.2'si Türk olan, Londra'nın en büyük ilçesi Enfield'ın 50'nci ve ilk Türk Belediye Başkanı oldu. SABAH'a konuşan Bakır, "Öğrenciyken dışarıdan gelenlerin yerel yönetime ve hükümet temsilcilerine ulaşamadıklarına şahit oldum. Sınırsız yetki ve sorumluluğa sahip yerel yönetimde görev almayı o yıllarda hedef seçtim. Geldiğim noktada ülkem ve toplumum adına mutluyum. İlk hedefim bölgedeki okul sayısını artırmak. Eğitim insan hayatında en güçlü silah. Gelecek nesle ışık tutabilme adına ne gerekiyorsa yapacağım. Özellikle buradaki Türkler, çocuklara yatırım yapmalı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Okul sayısını artıracağım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN