Cankurtarana 'biz yüzme biliriz' deyip boğuldular

Şile'de denizde boğularak ölen dört gencin kendilerini olaydan sadece 5 dakika önce uyaran cankurtaran Özkan'ı tersleyip "İşine bak biz yüzme biliyoruz" dediği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 24.6.2014
İstanbul'un Ümraniye ilçesinden 13 arkadaş, önceki gün denize girmek için minibüsle Şile ilçesinin Alacalı köyüne gitti. Güvenlikli plajın dışında denize giren arkadaşlar, dalgalara aldırmadan yüzdü. Cankurtaran Şahin Özkan, devriye gezisi sırasında denize giren arkadaşları uyardı. Özkan'a tepki gösteren gençler "Sen işine bak. Biz iyi yüzme biliyoruz" diyerek tersledi. Görev yerine dönen Özkan, 5 dakika sonra yeniden aynı noktaya geldiğinde gençlerin boğulduklarını gördü. 3 kişiyi sudan çıkaran Özkan, Suat Aybi (17), Ferhat Yılmaz (16), İbrahim İrge (16) ve Barış Oba'yı (15) ise dalgaların arasından kurtaramadı. Önceki akşam saatlerine kadar süren aramalar sonucunda gençlerin cesedini buldu. 4 kişinin öldüğü yerde aynı gün sabah saatlerinde 40 boğulma vakası yaşandığını belirten Özkan, "Tehlikeli bölge olmasına rağmen denize girmeye devam ediyorlar" dedi.

CANKURTARAN ŞARTI
İstanbul'un 45.5 kilometrelik sahil şeridinde 35 plajda, 421 cankurtaran, 31 jet ski, 7 zodiac bot ve 13 ATV ile destek hizmet veriyor. Şile Belediyesi plajlar dışında denize giren kişilerin güvenliğini sağlamak amacıyla kamping, restoran ve şezlong, şemsiye kiralayan tesislerden belli büyüklüğe sahip olanlara cankurtaran bulundurma şartı getirecek. Sadece haftasonları 200'e yakın boğulma tehlikesinin yaşandığı Şile'de boğulmaların en büyük sebebi rip akıntısı (çeken akıntı). Rip akıntısından Türkiye'de yılda 150-200 kişi ölüyor. Bu rakam Amerika'da 100-150, Avustralya'da ise 75-90. En fazla ölüm öğle saatlerinde yaşanıyor. Öte yandan Kocaeli'nden iş için İzmir'e giden Şenol Nur (28) önceki gün serinlemek için girdiği denizde boğularak can verdi.

CANKURTARAN OLMAYAN YERDE DENİZE GİRMEYİN
Dalgalı denize girmeyin.
Cankurtaran bulunan yerleri tercih edin.
Gözlerinizi çocuklarınızdan ayırmayın.
Yanınızda can yeleği, can simidi bulundurun.
Tek başına denize girmeyin. Birisini gözcü olarak bırakın.
Deniz kıyafetiyle girin.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cankurtarana 'biz yüzme biliriz' deyip boğuldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN