900 gramlık bebeğe kalp operasyonu

Giriş Tarihi: 25.6.2014 15:43

Kayseri'de 28 haftalık dünyaya gelen 900 gram ağırlığındaki prematüre bebeğin kalbindeki delik ameliyatsız yöntemle kapatıldı.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Narin, solunum cihazına bağlı olarak yaşamını sürdüren prematüre bebek Elif Çetin'in başarılı bir operasyonla sağlığına kavuşturulduğunu söyledi.

Narin, Elif bebeğe yaptıkları operasyonun, Türkiye'de şu ana kadar girişimsel anjiyo yöntemi ile kalbindeki delik kapatılan en küçük doğum ağırlığına sahip vaka olduğunu ifade etti.

PDA'nın, anne karnında açık olan doğumdan sonra mutlaka kapatılması gereken kalpteki 2 damar arasındaki kanal olduğunu ifade eden Narin, şunları kaydetti:

"Bunun normal çocuklarda görülme oranı tüm canlı doğumlarda binde 1 civarındadır. Prematüre erken doğan çocuklarda bu oran yüzde 60-80'e kadar çıkabiliyor. Bu kanal açık olduğunda kanalın büyüklüğüne bağlı olarak kalpte yorulmalar ve kalp yetmezliği oluşabiliyor. Bu olay prematüre olgularda daha belirgindir. Prematüre bebeklerde yardımcı solunum kasları da iyi gelişmemiş olduğundan nefes almakta zorlanırlar ve solunum cihazına bağlanırlar. Bizim olgumuzda da yaklaşık 1 ay önce 28 haftalık olarak doğan ve doğduğundan bu yana solunum cihazına bağlı yaşayan bebekte kalp yetmezliği bulguları vardı. Anjiyo ünitemizde yaklaşık 1 saat süren ameliyatsız anjiyo yöntemi ile bebeğin kalbindeki deliği kapattık. Ertesi gün bebek solunum desteğinden çıkarıldı. Bebeğin solunum fonksiyonları düzeldi. Kardiyolojik açıdan sıkıntısı kalmayan bebek beslenmek için küveze alındı."

Bu vakayı diğerlerinden ayıran özelliğin düşük doğum ağırlığı olduğunu vurgulayan Narin, "ABD'de 800 gram ağırlığına sahip bir bebeğe bu işlem uygulanmış. Ülkemizde ise en düşük doğum ağırlığına sahip bebeğin kalbindeki deliği girişimsel olarak biz kapatmış olduk. Bu geldiğimiz seviye açısından önemli bir gelişmedir" şeklinde konuştu.

Anne Emel Çetin de başarılı bir operasyonla bebeğini sağlığına kavuşturan doktorlara teşekkür ederek, kızını kucağına alacağı anı sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
900 gramlık bebeğe kalp operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN