'Pembe oda bebeği özgür doğsun' talebi

Mahkûmların eşleriyle görüşmelerini sağlayan 'pembe oda'da gebe kalan ilk tutuklu Dilber Erez bebeğini dışarıda doğurmak için infaz erteleme istiyor

Pembe odada hamile kalan ilk kadın tutuklu, bebeğini dışarıda dünyaya getirebilmek için cezasının onanıp erteleme hakkından faydalanmak istiyor. Aydın'ın Nazilli ilçesinde yaşayan Dilber Erez (39) ve Ahmet Erez (41) çifti, 3 yıl önce nitelikli yağma suçundan tutuklandı. Mahkeme çifti, 8'er yıl hapis cezasıyla cezalandırdı. Nazilli Kapalı Cezaevi'ne konulan çift, kararı temyiz etti. Bu arada çift 3 ay önce, Adalet Bakanlığı'nın hükümlü ve tutukluların cezaevlerinde eşleriyle özel odada görüşmelerini sağlayan "Pembe Oda" uygulamasından yararlanınca, 3 çocuğu bulunan Dilber Erez, yeniden hamile kaldı. Cezaevinde eş görüşmesiyle hamile kalan ilk kadın tutuklu olan Dilber Erez, bebeğini cezaevinde dünyaya getirmek istemediğini belirterek 'infaz erteleme' talebinde bulundu. Ancak bu haktan sadece hükümlülerin yararlanabildiğini öğrenen genç kadın, cezasının Yargıtay tarafından onanma sürecinin hızlanması için harekete geçti.

'CEZAMI HEMEN ONAYIN'
Yargıtay 6. Ceza Dairesi'ne dilekçe gönderen Dilber Erez, daha önce yaptığı temyiz başvurusundan feragat ettiğini bildirerek, özel durumundan dolayı cezasının ertelenmesi ve tahliye edilmesi talebinde bulundu. Ancak Yargıtay'dan karar çıkmadı. Birkaç dilekçe daha gönderen Erez yine sonuç alamadı. Erez'in avukatı Hilmi Aydın, "Müvekkilim 3 aylık hamile. Cezaevi koşullarında hamile bir kadının, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmesi mümkün değil. Bu nedenle doğum yaklaştıkça hem müvekkilimin hem de doğacak bebeğinin hayatı tehlikeye giriyor. Bu nedenle cezası bir an önce onanmalı ve tahliye edilmeli" dedi. Cezası onanmadığı takdirde kesinleşmeyeceği için yasaya göre infaz erteleme imkanından faydalanamayacak olan Dilber Erez, bu durumda hamilelik sürecini cezaevinde geçirdikten sonra hastanede doğum yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Pembe oda bebeği özgür doğsun' talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN