Şilili madenciler Soma'da

Şili'de 2010 yılında meydana gelen ve 33 madencinin 69 gün sonra yer altından kurtarıldığı maden kazasında, kurtarma ekibinin başındaki Reveco ve kazadan en son kurtarılan madenci Urzua, Soma'da Maden Şehitliğini ziyaret etti - Reveco: "Bir mühendis ve kurtarma görevlisi olarak burada olanlar sanki kötü bir şaka gibi, sanki doğru değil"

Giriş Tarihi: 25.6.2014 20:53
Şili'de 2010 yılında meydana gelen ve yerin 700 metre altında mahsur kalan 33 madencinin 69 gün sonra kurtarıldığı maden kazasında, kurtarma ekibinin başında yer alan Rodrigo Reveco ve kazadan en son kurtarılan madenci Luis Urzua, Soma'da Maden Şehitliği'ni ziyaret etti.

Demokrasi Denetçileri Derneğinin davetiyle Türkiye'ye gelen Şilili madenciler, İstanbul ve Ankara'daki temaslarının ardından 13 Mayıs'ta maden faciasının yaşandığı Soma'da, temaslarda bulundu.

Faciada yaşamını yitiren işçilerin ailele ve meslektaşlarıyla buluşan Şilili madenciler, faciada yaşamını yitiren işçilerin bir bölümünün defnedildiği Soma Belediye Mezarlığı içinde oluşturulan Maden Şehitliğini de ziyaret etti.

Şehitlikteki mezarları tek tek dolaşarak, asılı isim levhası, fotoğrafları ve üzerlerine bırakılmış, forma, atkı, mektup, oyuncak, okul karnesi gibi eşya ve materyalleri inceleyen konuk madenciler, bunlar hakkında bilgi aldı.

Yaşamını yitiren işçilerden Ali Çiftçi'nin mezarında asılı bulunan, madende çekilmiş bir fotoğrafını inceleyen Şilili madenci Luis Urzua, fotoğrafta görülen açıktaki kablolara işaret ederek, bu durumun madencilikteki en büyük felaketlerden biri olduğunu dile getirdi.

"KÖTÜ BİR ŞAKA GİBİ"

Mezarlık ziyaretinde duygulu anlar yaşayan Rodrigo Reveco, şehitlik ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Soma'da olanlara inanamadığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Bir mühendis ve kurtar görevlisi olarak burada olanlar sanki kötü bir şaka gibi, sanki doğru değil. Burada büyük bir kriz söz konusu ve yapılması gereken çok fazla şey var. Hiçbir kuruma ya da şahsa karşı değil ama yaşananlara dair bir insan olarak çok kızgınım. Biz, 'şans eseri diyelim, kurtarmada başarılı olduk ve bunun kanıtını görebilirsiniz ama buradaki genç bedenler çok acı."

Urzua da bu faciayla bir kez daha madencilikte güvenliğin ne kadar önemli ve öncelikli bir konu olduğunun ortaya çıkmış olduğunu belirtti.

"SİZLERE 'YAŞAM KAPSÜLÜMÜN' ÇİZİMİNİ HEDİYE EDECEĞİM"

Şilili madenciler, faciada en fazla kayıp veren yerlerden İzmir'in Kınık ilçesine de giderek, buradaki madencilerle de buluştu.

Anadolu Erenleri Derneği Lokalinde DİSK'e bağlı Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası (DEV MADEN-SEN) Genel Başkanı Tayfun Görgün'ün de katılımıyla düzenlenen toplantıda, madenciler, Şili'deki maden kazası sonrası yaşananlar ile kurtarma operasyonu hakkında bilgi verdi.

Şili'deki maden kazasının ardından yürütülen kurtarma çalışmasını anlatan Reveco, Türk madencilerine bu geziyle patenti kendine ait "yaşam kapsülünün" teknik çizimini hediye edeceğini söyledi.

İşçilerin sorularını da yanıtlayan konuk madencilerden Reveco, kömür madeninde olmazsa olmaz şeyin iyi bir mühendislikle hazırlanmış havalandırma sistemi olduğunu, öğrendikleri kadarıyla Soma'daki madende bunun sağlıklı olmadığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şilili madenciler Soma'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN