Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2.17'lik Rümeysa 'en uzun kız' oldu

Karabüklü Rümeysa Gelgi (17) 2 metre 17 cm'lik boyuyla 18 yaş altında "Dünyanın en uzun kızı" olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

Giriş Tarihi: 26.6.2014
Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yaşayan Safiye-Haydar Gelgi çiftinin üç çocuğundan en küçüğü olan Rümeysa (17), 5 kg 600 gram olarak dünyaya geldi. Doğumundan 4 ay sonra Weaver Sendromu teşhisi konulan Rümeysa'nın boyu sürekli uzadı. 'Hızla büyüme' olarak tanımlanan hastalık nedeniyle akranlarından hep daha uzun olan Rümeysa, yıllarca tedavi gördü, büyümesi ancak bu yıl durdu. Hastalık nedeniyle 2 metre 17 cm boya ulaşan Rümeysa'nın ailesi, 2012'de Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için başvurdu. 2 yıllık bekleyişin ardından geçtiğimiz martta Guinness yetkileri şehre gelerek Rümeysa'nın boyunu ölçtü. İngiltere'nin başkenti Londra'da değerlendirmelerini tamamlayan Guinness'ten aileye, geçen hafta müjde geldi. Rümeysa'nın, 18 yaş altında dünyanın en uzun kızı olarak kayıtlara geçirildiği belirtildi. 9 Temmuz'da ilçe merkezinde bir tören düzenlenerek, Guinness Türkiye Hakemi ve Sorumlusu Şeyda Subaşı tarafından sertifikası Rümeysa'ya teslim edilecek.

ONU HİÇ EVE KAPATMADIK

Yıllarca sıkıntılı süreçler yaşadıklarını ancak her şeye rağmen kızlarının yaşama ve sosyal hayata bağlandığını söyleyen anne Safiye Gelgi, "Çocukluğunda, Kastamonu'daki Fizik Tedavi Hastanesi'nde 3 yıl tedavi gördü. Bu yıl büyüme durdu. O'nu hiç eve kapatmadık. İlk zamanlar insanların bakışları nedeniyle zorluk çektik ama zamanla onlar bize, kızım da onlara alıştı. Haftada bir gün, 2 saat rehabilitasyon merkezinde fizik tedavi görüyor" dedi. Belediye Başkanı Necdet Aksoy ise, "İlçemiz UNESCO'nun Dünya Mirası listesinde. Böyle bir ilçede dünya rekoru kırıldı. Aileye desteğimiz tam" diye konuştu. Evde eğitim alarak ilkokul ve ortaokulu bitiren Rümeysa, açık liseye devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2.17'lik Rümeysa 'en uzun kız' oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN