BM'de El Nino alarmı

Dünya Meteoroloji Örgütü uyardı: 5 yılda bir görülen El Nino, güney ve güneydoğu Asya'daki muson yağışlarını zayıflatacak. Güney Afrika'da kuraklığa, doğu Afrika ve güney Amerika'da sellere yol açacak

Giriş Tarihi: 27.6.2014
Güney Amerika'nın Pasifik kıyılarında okyanus suyunun normalden fazla ısınmasıyla her beş yılda bir meydana gelen El Nino adlı doğa olayının, bu yılın sonunda yeniden ortaya çıkmasından korkuluyor. Birleşmiş Milletler'in hava durumu ajansı Dünya Meteoroloji Örgütü'nün (WMO) yayımladığı son veriler, içinde bulunduğumuz haziran ayı ve ağustos arasında En Nino olasılığının yüzde 60 olduğunu, bunun ekim ile aralık ayında yüzde 75-80'e yükselebileceğini gösteriyor.

2015'İN İLK AYLARINA DİKKAT!

WMO uzmanları El Nino'nun, güney ve güneydoğu Asya'da görülen muson yağışlarını zayıflatabileceğini, güney Afrika'da kuraklığa yol açarken doğu Afrika ve güney Amerika'da ise sel felaketlerine sebep olabileceğini belirtiyor. Okyanus suyunun normalden fazla ısınmasıyla yükselen sıcak hava aracılığıyla, yerkürenin etrafındaki rüzgâr akımlarının yönünü değiştiren El Nino, böylelikle bölgelerin iklimsel özelliklerde büyük farklılıklar yaratabiliyor. En son Haziran 2009 ve Mayıs 2010 tarihleri arasında gerçekleşen El Nino 2015'in ilk birkaç ayı içinde tepe gücüne ulaşacağı tahmin ediliyor. WMO İklim Tahmini ve Uyarlama bölüm başkanı Rupa Kumar Kolli, "2014 yılında küresel sıcaklıklar üzerinde kesin etkisini değerlendirmek çok erken ama biz sera gazı konsantrasyonlarının da bir sonucu olarak uzun vade ısınma trendinin devem etmesini bekliyoruz" dedi.

EL NİNO NEDİR?
EL NİNO Güney Salınımları, küresel bir okyanusatmosfer olayıdır. El Nino ve La Nina, Doğu Büyük Okyanus yüzey sularının sıcaklığındaki büyük salınımlar ve bunların yol açtığı atmosferik olayların genel adı olarak kullanılmaktadır. İsimler İspanyolca "oğlan çocuğu" veya "velet" ve "küçük kız" anlamına gelmektedir. "Çocuk," Hz. İsa'yı simgelemektedir, çünkü El Nino Güney Amerika'nın batı kıyılarında Noel zamanında etkili olur. El Nino'nun atmosferik imzası olan Güney Salınımları, Tahiti ve Darwin bölgelerindeki aylık veya mevsimsel hava basıncı değişimleridir. Eylül 2006 itibarıyla El Nino aktif durumdadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM'de El Nino alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN