Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülşen'in 'eksik ödeme' davası

Giriş Tarihi: 27.6.2014

Geçen yıl bir milyon 58 bin lira gelir elde eden MÜYORBİR'in kendisine sadece bin 800 lira ödeme yaptığını söyleyen Gülşen "Bu hak ediş çok düşük" diyerek alacak davası açtı

Sanatçı Gülşen, Müzik Yorumcuları Meslek Birliği'ne (MÜYORBİR) "Pop müzik dalında geçen yılı zirvede tamamladığı halde kendisine hak ettiği gelirden daha az ödeme yapıldığı" iddiasıyla İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Gülşen'in avukatı Serkan Toper, mahkemeye sunduğu dilekçede "Meslek birliği sadece geçen yılın üçüncü döneminde umumi mahal gelirinden (kafe, bar, AVM vs.) bir milyon 58 bin lira gelir elde etmiş, bu gelirden Gülşen'e sadece bin 800 lira ücret ve telif hakkı gibi hak ediş ödemesi yapılmıştır. Kıyaslama yapıldığında bu hak ediş çok düşüktür. Eksik ödeme yapan meslek birliğinden şimdilik 10 bin liranın tahsilini istiyoruz" dendi. Dilekçede Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü'nün, dağıtım yönergesine aykırı dağıtım nedeniyle MÜYORBİR'i incelemeye aldığına yer verildi.

BAKANLIK İNCELİYOR

MÜYORBİR'in "eksik hesaplama ve eksik ödeme" yapmakla suçlandığı dilekçede "Bakanlığın incelemesi halen sürmektedir. Gülşen'e meslek birliğinin elde ettiği gelirlerden çok düşük oranda eksik hak ediş ödemesi yapılmıştır. Hak ettiği gerçek ücret, mahkemenizce yaptırılacak bilirkişi incelemesi sonrası ortaya çıkacaktır. Ayrıca bakanlığın inceleme dosyası istendiği takdirde gerçek rakamlar ortaya çıkacaktır" görüşü paylaşıldı. Çıkacak karar, diğer sanatçıların durumunu da etkileyebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülşen'in 'eksik ödeme' davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN