Sigarasız bir nesil için sonsuz yasak

Giriş Tarihi: 27.6.2014

İngiltere'de doktorlar, 2000 yılından sonra doğanlara sigara satışının "süresiz" yani hayatlarının sonuna kadar yasaklanmasını tartışıyor

İngiliz Tıp Derneği'nin salı günü düzenlediği yıllık toplantıda, bir grup doktor sigara içenlerin yüzde 80'inin bu kötü alışkanlığa gençken başladığını hatırlatarak ileri yaşta sigara içmeyen bir nesil yaratmak için 2000'de ve daha sonra doğanlara sigara satılmasının yasaklanması için kampanya başlattı. Toplantıda yasakla ilgili teklifi sunan Dr. Tim Crocker-Buque, "Sigaranın zararları tartışılmayacak kadar çok. Sigara içmek ergenlikte yapılan bir seçim ama yetişkin olduğunda bu seçim bağımlılığa dönüşüyor. Bu bağımlılıksa erken ölüme neden oluyor" diyerek gelecek nesillerin bu tehlikeden uzaklaştırılması gerektiğini söyledi.

10 MİLYON TİRYAKİ VAR

2000'de doğan kişinin 2018'de 18 yaşına girince, yani yetişkin olunca da sigara satın alamayacağının altını çizen Crocker-Buque, "Bu yasak politikasıyla insanların hemen sigarayı bırakması tabii ki beklenmiyor. Ancak sigara içiminin zaman içinde normal olmadığı düşüncesini yaratmaya çalışıyor" diye konuştu. Çocukların yasağı daha çekici bulduğu yorumu yaparak teklife sıcak bakmayan uzmanlar da var. Ülkede 11-15 yaş aralığındaki çocukların yüzde 23'ü en az bir kez sigara içti. Düzenli içen veya bağımlı yetişkinlerin yüzde 66'sı ise bu alışkanlığa 18 yaşından önce başladıklarını söylüyor. İngiltere, yasal sigara satın alma yaşını 2007'de 16'dan 18'e çıkarmıştı. Ülkede alınan kararlara rağmen hâlâ en az 10 milyon sigara tiryakisi bulunuyor.

TİRYAKİ KİRACIYA KÖTÜ HABER
Almanya'da komşularının dumandan rahatsız olması durumunda sigara içen kişilerin kira sözleşmelerinin feshedilebileceğine hükmedildi. 40 yıldır oturduğu evinde sigara içen ve bu nedenle komşularını rahatsız ettiği için evinden çıkarılmak istenen 75 yaşındaki Friedhelm Adolfs adlı kiracı, Düsseldorf Eyalet Mahkemesi'ne açtığı davayı kaybetti. Mahkeme, ev sahibini haklı bularak kiracı Friedhelm Adolfs'un evi boşaltmasına karar verdi. Ancak mahkeme temyiz yolunu açık bıraktı. Geçen yıl bölge mahkemesine dava açan Adolfs, bu davayı da kaybetmiş ve bir üst mahkeme olan eyalet mahkemesine müracaat etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigarasız bir nesil için sonsuz yasak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN