Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hisar'ın Nazmiye Anası'na veda

Anadoluhisarı'nın asırlık çınarı Nazmiye Korkmazlar yaşama veda etti.

Giriş Tarihi: 28.6.2014 16:32
Uzun süredir rahatsızlığı nedeniyle evinden dışarıya çıkamayan Anadolu Hisarı'nın elli yıllık muhtarı Nazmiye Korkmazlar 98 yaşında vefat etti. 1916'da Trabzon'dan İstanbul'a göç eden ailesinin Sinop'taki duraklaması esnasında doğan Nazmiye Korkmazlar, Sarıyer'de yaşama adım attı. 1936 yılında Anadolu Hisarı'na gelin olarak geldi. Hayatın yükünü genç yaşlardan itibaren taşımak zorunda olduğu için, çalışmaya başladı.

KAHVEDE DE YENDİ MUHTARLIKTA DA

Uzunca bir zaman kış aylarında Anadoluhisarlı balıkçılarla birlikte denize açıldı. Balık olmadığı zamanlardaysa inşaat işçiliği yaparak geçindi. Balıkçılık, inşaat işçiliğinin ardından mahallenin kahvehanesinde 25 yıl boyunca önce ocakçılık sonra da işletmecilik yaptı. Kahvecilik yaptığı yıllarda öğrendiği kağıt oyunlarında da herkesi yendi.

98 YAŞINA KADAR MUHTARLIK YAPTI

1972 yılında aza olarak katılacağı seçimlerde rakip adayın kazanması gündeme gelince, muhtar adayı oldu. 42 yıl boyunca tek favori olarak seçimlere katılan Nazmiye Korkmazlar, 2014 yılındaki seçimlerde aday olmadı. 98 yaşına kadar aralıksız muhtarlık yapan Korkmazların ismi, Türk siyasi tarihine geçti. Mahalle sakinlerinin yanı sıra dışarıdan kişilerin de tanıdığı Korkmazlar'ın heykeli dikildi. Son seçimlerde rahatsızlığı nedeniyle aday olmayan Korkmazlar, önceki gün yaşama gözlerini yumdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hisar'ın Nazmiye Anası'na veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN