Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahkemeden vefa dersi

İstanbul'da alzheimera yakalanan karısını terk eden adamın boşanma talebi, mahkeme hâkimi tarafından, "Koca, elzem ve ağır borç olan vefa borcunu eşinden esirgemiştir" denilerek reddedildi

Giriş Tarihi: 30.6.2014
İstanbul Aile Mahkemesi hâkimi Durmuş Karaçalı emsal bir karara imza atarak alzheimer hastası eşini bırakıp evi terk eden kocanın boşanma talebini reddetti. Karaçalı, "vefa borcunu" esirgeyen kocanın ağır kusurlu olduğuna kanaat getirerek bu kararı aldı. Rıza Bal, 19 yıl önce ikinci evliliğini yapıp hayatını birleştirdiği Zekiye Bal'ı alzheimer hastalığına yakalanması üzerine terk etti. Daha sonra boşanma davası açan Bal dilekçesinde, "Eşimle sürekli tartışıyorduk. Birbirimize olan saygı ve sevgimiz bitti. Evliliğimiz çekilmez bir hal aldı" dedi.

'HASTALIK KUSUR YA DA AYRILMA NEDENİ DEĞİL'
Vasi tayin edilen ve annesinin boşanma davasını takip eden Sevil Oylum ise "Üvey babam sırf kendisine baktırmak için annemle evlendi. Annem yıllarca üvey babama bir çocuk gibi baktı. Zaman zaman anneme fiziksel şiddet dahi uyguladı. Ancak annem alzheimer hastalığına yakalanınca üvey babam o fedakarlığı göstermeyerek terk etti" dedi. Mahkeme hâkimi Durmuş Karaçalı, Rıza Bal'ın boşanma talebini reddetti. Kararda da "Davalının rahatsızlığı tek başına boşanma sebebi olmadığı gibi, bir kusur da sayılmaz. Davacı koca hasta olan eşini hasta halde bırakarak, tatile giderek yaşamına devam etmiştir. Koca eşine sevgisiz davranarak duygusal şiddet uygulamıştır. Bu nedenle de koca ağır kusurlu olup, sosyal münasebetlerde dahi ince, elzem ve ağır borç olan vefa borcunu eşinden esirgemiştir" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkemeden vefa dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN