Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mescid-i Aksa'da teravih saadeti

Giriş Tarihi: 30.6.2014
Müslümanların kutsal mekânlarından Kudüs'teki Mescid-i Aksa'da Filistinli Müslümanlar ramazanın ilk teravih namazını kılmanın gururunu yaşadı.

İç karışıklığın yaşandığı Kerkük'te Arap, Kürt ve Türkmenler birlikte secde etti. Barış için dua edildi. Brezilya'daki 3 milyon Müslüman da ramazan ayına ilk teravihi kılarak girdi.

Kudüs'teki Mescid-i Aksa'da ilk teravih namazı kılındı. Hz. Peygamber'in sünneti olan hilali çıplak gözle görmenin ölçü alındığı Filistin'de dün ilk oruç günüydü. İlk sahur öncesi teravih namazlarını eda eden binlerce Filistinli camileri doldurdu. İçlerinde en gururlu olanları ise Müslümanlar'ın kutsal mekanlarından Mescid-i Aksa'da teravih namazını kılma şerefine erişen Filistinliler'di.

HER GÜN İFTAR YEMEĞİ VAR

Kudüs'ta ramazan ayına özel olarak temizlenen Mescid-i Aksa'nın bir bölümünde sivil toplum kuruluşları tarafından her gün iftar yemeği verilecek. Filistinliler yaygın geleneklere göre evleirnin önünü ramazan için ışıklarla süsledi. En yaygın aydınlatma motifi ise ay ve yıldız oldu. İşsizlik oranının yüzde 41, fakirlik oranının ise yüzde 38.8 olduğu Gazze'de, yaklaşık 600 bin kişinin ramazan ayına hiçbir geliri olmadan girdiği bildirildi. Öte yandan Muğla'nın Menteşe ilçesinde, evlerine uzak olan camiye gidemeyen mahalle sakinlerinin teravih namazlarını kılmaları için belediye tarafından çadır kuruldu. AA

Sao Paulo'da secde vakti


Brezilya'nın Sao Paulo kentindeki Brezilya Camisi'nde de ramazanın ilk teravih namazı kılındı. Brezilya'da, büyük bölümü Arap ve Afrika ülkelerinden göç eden 3 milyon civarında Müslüman topluluk yaşıyor.

Kılıçla hutbe geleneği


Samsun Ladik fethedildiğinde kiliseden camiye çevrilen ibadethanede namaz kılan askerlerin kılıçlarını tedbir için bırakmamaları üzerine başlayan gelenek yaşatılıyor. İmam Erdoğan Zilelioğlu kılıçla hutbe okuyor.

Allah'ın huzurunda 'bir'


Irak'ın Kerkük kentinde Arap, Türkmen ve Kürtler, ilk teravih için camilere gelerek aynı saflarda namaza durdu. Büyük Nur Camisi İmam Hatibi Şeyh Ahmet Muhammet, ramazanın, Irak'a barış ve huzur getirmesini diledi.

Bu kentte davul yasak


Kütahya'da halktan gelen talep üzerine ramazan davulculuğu bu yıl askıya alındı. Her yıl belediye tarafından eğitime alınarak ramazan boyunca davul çalmalarına izin verilen 42 davulcuya bu yıl izin çıkmadı. İhsan TUNÇOĞLU / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mescid-i Aksa'da teravih saadeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN