Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Danimarka'da geç müdahale öldürdü

Beli kırık halde götürüldüğü hastanede iki gün bekletildikten sonra ameliyata alınan Filiz Kılıç öldü. Ailesi Kılıç'a zamanında müdahale edilmediğini öne sürüyor

Giriş Tarihi: 1.7.2014
Danimarka'nın Sjaelland adasındaki Holbaek kentinde tercümanlık yaparak geçimini sağlayan 3 çocuk annesi Filiz Kılıç (46), oğlunun üniversiteden mezun olmasını kutlamak için eşi ve çocuklarıyla go-kart pistine gitti. Kullandığı aracın bir tümseğe çarpıp havalanması sonucu beli kırılan Kılıç, Holbaek Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırıldı. Ancak hastanede ameliyatı yapacak uzman olmadığı için 2 gün boyunca hiçbir müdahale yapılmadan nakil için bekletildi. Daha sonra Odense kentindeki hastaneye sevk edilen Kılıç ameliyatın ardından kalp krizi geçirdi ve tüm müdahalelere rağmen geçtiğimiz cumartesi günü öldü. Kılıç'ın kardeşi Mesut Uçarkuş, ablasını ölüme götüren ihmaller zincirini şöyle anlattı: "Hastanede oda olmadığı gerekçesiyle ablam ikinci katın koridorunda sedyede saatlerce bekletildi. İtiraz ettik ancak gelen doktor da sabaha kadar bekletileceğini söyleyip 'Kabul etmiyorsanız götürün' dedi. Tartışmalar sonucunda başka amaçlı kullanılan bir odaya aldılar. Doktor ise kontrole ertesi gün saat 14.00'te gelebildi. Ablamın şiddetli ağrıları vardı. Acısını dindirmek için ilaç bile vermediler. Ablam hastanede tercümanlık yaptığı için personelin çoğunu tanıyordu. Buna rağmen bu muameleyi yaptılar. Odense'deki hastanede ise doktorlar 3.5 saat süren ameliyatın mükemmel geçtiğini ve herhangi bir olumsuzluk beklemediklerini söyledi. Her şey çok iyi derken ablam tuvalete götürülürken kalp krizi geçirdi. Müdahaleler işe yaramadı ve hayatını kaybetti" dedi.

'SORUMLULARA DAVA AÇACAĞIZ'
Ameliyatı yapan doktorun kendilerine "Hasta 4 gündür yatalak durumda, bu durumda kan pıhtılaşması oluyor. İlk götürüldüğü hastanede kan inceltici ilaç vermemişler. Bu gecikme çok ��nemli, zamanında bunu uygulasalardı kalp krizine neden olan pıhtılaşma olmazdı ya da çok hafif kalırdı" dediğini belirten Uçarkuş, "Sorumlular hakkında davacı olacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Danimarka'da geç müdahale öldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN