O sokağın laneti

TÜİK katliamının yaşandığı bina, adeta lanetlendi... Boşaltılan binaya, iki ay geçmesine rağmen kiracı bulunamıyor, esnafın işleri durma noktasında geldi

Kars'ta bir çalışanın 6 mesai arkadaşını öldürdükten sonra intihar ettiği TÜİK katliamının yaşandığı binaya kiracı bulunamazken, cadde de kullanılmaz olunca esnafın işleri durma noktasına geldi. Geçen 19 Mart günü meydana gelen olayda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kars Bölge Müdürlüğü'nde sosyolog olarak çalışan ve psikolojik tedavi gördüğü belirtilen Diyarbakırlı Veysi Erim, iddiaya göre memleketine tayini yapılmayınca bölge müdürünü suçlayarak plan yaptı. Erim, o sabah saat 08.30 sıralarında Atatürk Caddesi üzerindeki TÜİK binasını silahla bastı, Bölge Müdürü Mehmet Tolon ile çalışanları rehin aldı. Veysi Erim, Tolon ile TÜİK personelleri Ramazan Haydar, Saffet Karaçay, Abdulnaki Çolak, Osman Ay ve Ahmet Banker'i öldürdükten sonra sekreter Neslihan Çelikkoca'yı da yaraladı. Binaya gelen polis, zanlıyı teslim olmaya ikna etmeye çalışsa da, Erim aynı silahla intihar etti. 7 kişinin öldüğü olay günlerce konuşuldu, 'TÜİK katliamı' olarak akıllara kazındı. Katliamın yaşandığı 3 katlı bina, olay sonrası mühürlendi. 50 TÜİK personeline 15 gün izin verildi. Ankara'dan gelen TÜİK Genel Müdürlüğü yetkilileri, Kars'ta bir dizi inceleme yaptı. İncelemeler sonrası, TÜİK Bölge Müdürlüğü başka bir binaya taşındı. Savcılık soruşturması sonunda binanın mührü söküldü ve bina mülk sahibi Y.K.'ye teslim edildi. Y.K., binayı bir dizi tadilattan geçirdikten sonra kiraya vermek istedi.

SİFTAHSIZ KEPENK KAPATIYORLAR

Ancak aradan 2 ay geçmesine rağmen müşteri çıkmadı. Olayı bilenler binayı kiralamak istemedi, kiralamak isteyenler ise katliamı öğrenince vazgeçti. Mağdur olduğunu söyleyen Y.K., "İnsanlar psikolojik olarak etkileniyor. Binaya uğursuz bina gözüyle bakıyorlar. Maalesef binamızda yaşanan o katliamın izini, mülk sahibi olarak hala silemedim. Ne yapacağımı bilmiyorum" dedi. Bu arada Karslılar da binanın bulunduğu caddeyi mecbur kalmadıkça artık kullanmıyor. Cadde esnafından Bülent İkizler, "Bazı günler siftahsız kepenk kapatıyoruz. Böyle giderse başka bir yerde dükkân kiralamak zorunda kalacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O sokağın laneti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN