Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çivisiz Cami ibadete açıldı

Bursa'nın İznik ilçesindeki çivi kullanılmadan inşa edilen 130 yıllık tarihi ahşap cami, restorasyonun ardından ibadete açıldı. Bursa'nın İznik İlçesine bağlı Elmalı köyünde bulunan 130 yıllık tarihi caminin restorasyonu tamamlandı.

Giriş Tarihi: 2.7.2014 10:49 Güncelleme Tarihi: 2.7.2014 10:53
Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanı Vali Yardımcısı Bilal Çelik ile birlikte Elmalı Mahallesine gelen Bursa Valisi Münir Karaloğlu, restorasyon çalışmalarının tamamlandığı camiyi İznik Kaymakamı Hüseyin Karameşe ve İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ile birlikte gezdi.
Bursa Valisi Münir Karaloğlu akşam namazını burada kılıp sade bir tören ile tarihi camiyi ibadete açtı.

"KULLANIN! YOKSA TAŞIRIM"

Ahşap caminin gerçekten nadide bir eser olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, "Bizim köyde bu tarz mimariye 'Boğaz Kesen' derler. Ağaç, ağaç üstüne geçme yapılmış. Burası bana kendi köyümü hatırlattı. Sizin hemen karşıda yaptığınız yeni beton caminin ömrü 110 sene. Fakat bu ahşap camininki ise 600 sene. Çivisiz camiyi yaşatın ki o da yaşasın. Bunu kullanmazsanız muhafaza edemeyiz. Kullanın. İbadetinizi yapın. İnsan nefesi değmedikçe yaşamaz. Eğer, kullanmazsanız bunu buradan söküp taşırız, haberiniz olsun. Bu bölgede de bu kadar özgün ahşap bir camide yok. O nedenle hem cami hem de çevresini korumamız gerek' dedi.

İznik'teki çivisiz camiden 2 yıl önce haberdar olduklarını belirten Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanı Vali Yardımcısı Bilal Çelik ise, "Hemen karşısına yapılan yeni betonarme caminden sonra burasının yok olduğunu gördük. Ata yadigarı eseri korumak ve yeniden ayağa kaldırmak üzere harekete geçtik. 6-7 ay süren restorasyon projesi çalışmalarının ardından 2014'ün ocak ayında caminin onarımına başladık. 6 ay gibi kısa bir sürede caminin restorasyonunu tamamladık. Tarihi cami Bursa Valiliği'nin katkılarıyla 541 bin liraya mal oldu. Bizler üzerimize düşen görevi yaptık. Fakat asıl üzerine düşmesi gerekenler burada yaşayan insanlar. Çünkü kullanılmayan yer asla yaşamaz. Günlük vakit namazlarımızı burada eda edelim ki, camimiz de yaşasın' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çivisiz Cami ibadete açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN