Yardım edin çığlığı

Fil hastalığına yakalanan Lütfiye Yalçınkaya'nın vücudunu saran ödem, boynuna kadar ilerledi. Ödemin beyine ulaşması durumunda Yalçınkaya'nın hayatı tehlikeye girecek

Giriş Tarihi: 3.7.2014
Lütfiye Yalçınkaya, 9 yıl önce doğum yaptıktan sonra ayağındaki ağrı nedeniyle gittiği doktorda fil hastalığına (Lenf Ödemi) yakalandığını öğrendi. Van'da kapıcılık yapan eşi Kenan Yalçınkaya ile birlikte onlarca hastaneye giderek derman arayan çaresiz kadın, sonunda tedavi olmak için İstanbul Esenler'deki ablasının evine yerleşti.

EŞİNE BAKABİLMEK İÇİN KAPICI OLDU

Yalçınkaya çifti, İstanbul'daki en büyük hastaneleri dolaştı. Bu arada ayaklarındaki ödem giderek büyüyen talihsiz kadın, 90 kilodan 210 kiloya kadar ulaştı. Gittiği hastanelerde geçirdiği hastalığın çaresinin olmadığı ve cerrahi müdahalenin de riskli olduğu söylendi. Kenan Yalçınkaya eşinin tedavisinin yapılabilmesi umuduyla İstanbul'da tekrar kapıcılık yapmaya başladı. Bir yandan da vücudundaki ödemleri şişen eşini hastanelere götürdü. Özel hastane umut oldu ama 27 bin lira istendi. Son 5 yılda bacakları ve karın kısmındaki ödemler nedeniyle kilo alan Lütfiye Yalçınkaya için hastane hastane dolaştığın belirten Kenan Yalçınkaya, yaşadığı çaresizliği şu sözlerle anlattı: "İstanbul'da gitmediğim resmi kurum ve hastane kalmadı. Kimse yardımcı olmuyor. Artık öyle fazla kilolara ulaştı ki evde mahsur kaldı. Beylikdüzü'nde özel bir hastanede bir doktor buldum. Eşimin vücudundaki ödemleri 4 ayda temizleyeceğini söyledi ama 27 bin lira para istedi. Benim sigortam yok. Eşimin hastalığından dolayı şu an işe de gidemiyorum. Çok çaresiz kaldık. 40 yıldır evliyiz. Onun böyle gözümün önünde ölmesini istemiyorum. Mübarek ramazan ayında lütfen yardımcı olun."

"ÖLMEK İSTEMİYORUM"
Vücudundaki ödem ayaklarından başlayarak santim santim ilerleyen ve boyun bölgesine kadar gelen Lütfiye Yalçınkaya, ölüme sadece 20 cm uzaklıkta. Doktorlar, ödemin beynine ulaşması durumunda çaresiz kadının hayatını kaybedeceğini belirtti. 2 çocuk annesi Yalçınkaya, "Ağrılarım yüzünden hiç uyku uyuyamıyorum. Artık nefes alamıyorum. Vücudumda 100 kilo iltihap var. Ölmek istemiyorum" diyerek yardım istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yardım edin çığlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN