Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başsavcı hukuk savaşını kazandı

Eski Üsküdar Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Adagül'ü yaya geçidinde ezen minibüsçü Ebubekir Seven 1 yıl 10 ay hapse mahkûm edildi. Cezada erteleme ve indirim yapılmadı

Giriş Tarihi: 5.7.2014
Üsküdar Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Adagül İstanbul Bakırköy'deki bir yaya geçidinde Ebubekir Seven'in sürücüsü olduğu minibüs tarafından ezilmiş ve aylarca tedavi görmüştü. Adagül'ün yaşadığı dehşet dolu anların kamera görüntüleri ortaya çıkmıştı. Görüntülerde minibüsün kontrolsüz biçimde viraja girip, geçidin tam ortasındaki başsavcıya çarptığı, ön tekerin Başsavcının üzerinden geçmesine rağmen aracı durdurmayan şoförün arka teker ile de başsavcıyı ezdiği görülüyordu. Kazada Başsavcı Adagül'ün bacakları ve kaburgaları kırılmıştı. Kaza yaşandığı sırada 62 yaşında olan Adagül'ün iki bacağındaki kaval kemiği kırıkları ve 4 kaburgasının iyileşmesi aylar sürdü. Sağlık sorunları sebebiyle emekliliğini isteyen Adagül, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 6 ay tedavi gördü.

OĞLU HUKUK MÜCADELESİ VERDİ

Mustafa Adagül bir taraftan tedavi görürken diğer taraftan avukat oğlu Orhan Adagül babasının yaşadığı olay ile ilgili hukuk mücadelesi yürüttü. Olay ile ilgili yürütülen soruşturmada bilirkişi minibüs şoförünü tamamen kusurlu buldu. Nitelikli yaralama suçunu işlediği tespit edilen şoför hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dava açıldı. Yargılama ise Bakırköy 9. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Sanık Ebubekir Seven savunmasında Başsavcıyı bir anda aracının altında gördüğünü ve hemen durduğunu iddia etti. Görgü tanıkları ve mağdur Başsavcı Mustafa Adagül ise sanığın kullandığı minibüsün kavşağa çok hızlı girdiğini ön lastikleri ile ezdikten sonra bir de arka lastiklerin altına aldığını, şoförün ancak bu anda kazayı fark ettiğini anlattı.

FACEBOOK'TAN ÖVÜNMÜŞTÜ
Mahkeme sanığa 1 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Gerekçesinde ise kavşağa kontrolsüz girip geçiş üstünlüğü olan yayalara yol vermemesi sebebiyle bilirkişi raporuyla da tespit edildiği gibi tamamen kusurlu olmasını gösterdi. Mahkeme kararında sanığın olay anını gösteren güvenlik kamera görüntülerini Facebook sayfasına koyarak kendisini tanıyanlara övünme unsuru olarak izlettirmesine de vurgu yapıldı. Mahkeme yaptığı araştırmada şoför Ebubekir Seven'in aynı zamanda trafik ceza puanının 480 olduğunu, 2 kez ehliyetinin süreli geri alındığını ve 44 kez trafik kabahati olduğunu da tespit etti. Pişmanlık duymaması ve yeniden suç işlemeyeceğine ilişkin kanaat oluşmadığı gerekçesiyle cezada indirim uygulanmadığı gibi erteleme de yapılmadı. Yargıtay 12. Ceza Dairesi mahkemenin kararını yerinde buldu ve mahkemenin soruşturma sonucunda oluşan inanç ve takdirini kararıyla onadı.

SABAH DUYURDU
SABAH'ın 18 Ağustos 2012'de manşetinden duyurduğu olay sonrası Adagül'ün hukuk mücadelesini oğlu sürdürmüştü. Sanığın kaza görüntülerini Facebook'dan paylaştığı ortaya çıkınca 1 yıl 10 aylık hapis cezasında indirim ve erteleme yapılmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başsavcı hukuk savaşını kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN