Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yüz umuduyla 10 ay yaşayabildi

Türkiye'de yüz nakli yapılan 6'ncı hasta olan ve kısa süre önce yüzü geri alınan Salih Üslün öldü. Prof. Ömer Özkan, Üslün'ü akciğer yetmezliğinden kaybettiklerini söyledi

Giriş Tarihi: 5.7.2014
Edirne'de yaşayan 2 çocuk babası Salih Üslün 2009'da tarlada fare kovalarken yere düşünce elindeki tüfek ateş aldı ve yüzü tanınmaz hale geldi. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yüz nakli yapıldığını öğrenince soluğu Antalya'da alan 55 yaşındaki Üslün yüz nakli olacağı günü beklerken gazetemize verdiği röportajda "Tek umudum Ömer hoca. Nakilden başka çarem yok" demişti. Ve Salih Üslün'ün beklediği haber geçen yıl ağustos ayında geldi. Kaza sonucu hastanede beyin ölümü gerçekleşen Muhittin Turan'dan alınan yüz, 23 Ağustos 2013'te 8 saatlik operasyonla Üslün'e nakledildi.

"EN İYİSİ" DEMİŞTİ
Ameliyatı gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan operasyondan sonra "Komplike bir operasyondu ama şimdiye kadar yapılanların en iyisi oldu" demişti. Ancak bir süre sonra Üslün'ün yüzünde doku uyuşmazlığı, karaciğer ve böbreğe bağlı organ yetmezliği baş gösterdi. Bir süredir yoğun bakımda tedavisine devam edilen Üslün'ün durumu kötüye gidince nakledilen yüzün alınmasına karar verildi. Üslün'ün nakilli yüzü 16 Haziran'da alındı ve kalçasından alınan deri yüzüne aktarıldı. Yoğun bakım ünitesinde tedavisi süren Üslün hayata tutunamadı. Üslün'ün sağlık durumunun bir hafta önce ağırlaşmaya başladığını belirten Prof. Dr. Özkan, "Yaklaşık 2-3 ay önce fark ettiğimiz, daha öncesinden gelen ama sonradan ortaya çıkan problemler nedeniyle hastayı takibe almıştık. 2 hafta önce yaptığımız ameliyat olumluydu. İyi olacağını düşünmüştük. Yaklaşık 10 günlük süreci de gayet olumlu geçti ama hiç ummadığımız bir şekilde bir hafta önce kötüleşme oldu. Hastamızı belirgin akciğer yetmezliği nedeniyle kaybettik. Ailesine başsağlığı diliyorum"dedi. Bir gazetecinin, "Yüz nakli yapmaya devam edecek misiniz" sorusunu Özkan, "Biraz dinleneceğiz. Oldukça yorulduk. İhtiyacı olan hastayı ortada bırakmayacağız. Kendimizde bir kusur görmüyorsak devam etmemiz lazım" diyerek yanıtladı. Açıklama sırasında Özkan'ın eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan'ın da duygulandığı görüldü. Salih Üslün'ün oğlu Sedat Üslün acı haberi Edirne'de aldı. Ameliyat boyunca babasına refakatçılık yapan Üslün, "10 ay güzel bir yüzle hayatını sürdürdü. Ömer Hoca ve ekibi babam için çok uğraştı. Ama sevinci uzun sürmedi" dedi.

BİLİM KURULU'NA 2'NCİ KEZ SAVUNMA VERECEK
Ölümün ardından Sağlık Bakanlığı tarafından acil toplantıya çağrılan Kompozit Doku Bilim Kurulu, Prof. Dr. Ömer Özkan'ın savunmasını alacak. Prof. Özkan çift kol sağ bacak nakli yaptığı Atilla Kavdır'ın ölümünün ardından da kurula çağrılmış ve nakil merkezine uyarı cezası verilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yüz umuduyla 10 ay yaşayabildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN