Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göğsünden dev tümör çıkarıldı

10 yaşındaki Gürcistanlı Bueka Berişvili'nin göğsünden İstanbul'da 3 kilo 325 gram ağırlığında dev bir tümör alındı. Bueka sağlıklı günlerine geri döndü

Giriş Tarihi: 7.7.2014
Gürcistan'ın Tiflis şehrinde yaşayan 10 yaşındaki Bueka Berişvili'nin hayatı bir futbol maçında göğsüne isabet eden topla karardı. Aniden yere yığılan çocuk, annesi Lira ve babası Koba Berişvili tarafından hastaneye kaldırıldı. Yapılan muayenede kahreden gerçek ortaya çıktı. Bueka'nın sol göğüs boşluğu içinde, akciğer ile kalp üzerinde yer alan ve kaburgaları iterek buradan da dışarıya çıkan, 26 santim uzunluğunda dev bir tümör tespit edildi. Çocuk için en kötü huylu kanserlerden biri olan "kondrosarkom" tanısı konuldu. Küçük çocuk Gürcistan'da hemen ameliyata alındı ancak ölüm riski yüksek olduğu için yapılamadı. Aile, yoğun araştırmalar sonunda Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Halezeroğlu ile temasa geçti.

KALBİNİN 15 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Prof. Dr. Halezeroğlu 3 kilo 325 gram ağırlığında, 26 santimetre uzunluğunda, yani çocuğun kalbinin yaklaşık 15 katı büyüklüğündeki dev tümörü tek parça olarak çıkardı. Bueka'nın göğüs bölgesindeki, vücudunun üst kısmının neredeyse yarısını kaplayan dev tümör İstanbul'daki ameliyatla tümüyle temizlendi. Nefes almakta büyük zorluk çeken, hareket edemeyen, uyuyamayan ve yemek yiyemeyen Gürcistanlı çocuk, ameliyattan sonra rahat bir nefes aldı. Ameliyat olmadığı takdirde sadece 1 aylık ömrü kalan Bueka, artık arkadaşlarıyla birlikte tekrar futbol oynamak ve halk dansları gösterilerine katılmanın hayalini yaşıyor. Prof. Dr. Halezeroğlu, çocuğun tamamen sağlığına kavuştuğunu, ek bir tedaviye ihtiyacı olmadığını bildirdi. Bugüne kadar çocuklardan çıkarılan tümörlerin en büyüğü, 15 yaşındaki bir çocuğa ait. O da sadece 18 santimetre uzunluğunda. Prof. Dr. Semih Halezeroğlu tarafından çıkarılan 26 santimetrelik, 3 kilo 325 gramlık tümör literatüre geçecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göğsünden dev tümör çıkarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN