Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Melis'in gelinlik mutluluğu

Lösemi teşhisi sonrası nakil için uygun ilik bulunması mücadelesinde Türkiye'nin seferber olduğu Melis artık çok mutlu. Melis arkadaşlarının nakil öncesi aldığı gelinliği 7 ay sonra giyerek poz verdi

Giriş Tarihi: 7.7.2014
İzmir' de yaşayan Sevil ve Bahadır Akbaş çiftinin kızları Melis'e 3 yıl önce lösemi teşhisi konuldu. Doktorlar uygun kemik iliği nakli olması gerektiğini söyledi. 'Mutlu Olalım Derneği'nin ilik bulmak için sosyal medyada başlattığı ve bazı sanatçıların da destek verdiği kampanya kısa sürede çığ gibi büyüdü. Bir süre önce Almanya'dan yüzde 90 uyumlu gönüllü donör bulundu. Ancak donör gönüllü listesinden çıkınca nakil yapılamadı. Bunun üzerine Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi de Melis için ABD'deki Kemik İliği Bankası'na başvurdu. ABD'de 2 dönorden ilik bulundu. Ancak gönüllü dönorler hastalık veya gönüllülükten vazgeçtikleri için liste dışı kaldığı için nakil yapılamadı. Tam ümitler tükenirken, geçen Aralık'ta dünya genelinde yapılan dördüncü taramada Almanya'dan uygun ilik bulundu. 8 Aralık ise Melis'in doğum günüydü. Baba Bahadır Akbaş, gelinliği çok seven kızına 8. yaş doğum günü hediyesi olarak gelinlik aldı. Melis için tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi'nin zemin katında doğum günü partisi düzenlendi. Ancak nakile hazırlanan ve steril odada kalan Melis partiye katılamadı. Melis'in pastasını kardeşi Arda Berat (2) ve arkadaşları kesti. Melis o gün kendisine alınan gelinliği de giyemedi. Almanya'da bulunan ve bir askerden alındığı öğrenilen uygun kemik iliği, 20 Aralık günü uçakla İzmir'e getirildi. Prof. Dr. Savaş Kansoy ve ekibi tarafından yapılan operasyonla ilik aynı gün başarıyla küçük kıza nakledildi. Bir süre sonra hastaneden taburcu olan Melis, doğum gününde alınan o gelinliği tam 7 ay sonra giyebildi. Anne Sevil Akbaş, facebook sayfasında kızının gelinlikli fotoğrafını paylaşıp, "Allah kızımı tüm hayallerine kavuştursun, Prenses Melis" yazdı.

ONUN HAYALİ SABAH'IN MANŞETİYDİ
SABAH'ın "Melis, iyileşip gelinliği giyecek" başlığıyla manşet yaptığı dilek gerçekleşti. Anne Akbaş, "Kızım arkadaşlarına da kavuştu. Melis gelinliği çok seviyor. Doğum gününde giyemediği gelinliği giymek şimdi nasip oldu"dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Melis'in gelinlik mutluluğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN