Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saçını boyattı öğretmenlik hayali suya düştü

Adana’da Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) giren genç kız, sınav giriş belgesindeki fotoğrafından saç renginin farklı olması nedeniyle başkasının yerine sınava girdiği şüphesiyle gözaltına alındı. Sınava giremeyen ve bu yıl öğretmen olma şansını kaybeden Pelin Derya Çetinkaya, “Bana tekrar sınav hakkı tanısınlar ya da beni atasınlar” dedi.

Giriş Tarihi: 7.7.2014 17:26 Güncelleme Tarihi: 7.7.2014 17:50

2012 yılında Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü'nden mezun olan 24 yaşındaki Pelin Derya Çetinkaya, ardından Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde formasyon eğitimi aldı. Çetinkaya, 2013 yılında saçını sarıya boyattığı haliyle KPSS sınavına girmek için sınav merkezine gitti. Burada görevlilerce Çetinkaya'nın vesikalık fotoğrafı çektirdi.

Pelin Derya Çetinkaya, bu yıl da KPSS sınavına girmek için başvuru yaptı. Saçını kahverengiye boyatan Çetinkaya'nın bir sorun olmayacağı gerekçesiyle tekrar vesikalığı çekilmedi. Nüfus cüzdanında da kahverengi saçı ile çekildiği fotoğraf bulunan Pelin Derya Çetinkaya, geçen 5 Temmuz'da Seyhan ilçesindeki Danişment Gazi Anadolu Lisesi'nde sınava girdi. Ancak, daha önce girdiği sınavda sanal ortamda sisteme kaydedilen fotoğraftaki haline benzemeyince gözetmenlerin dikkatini çekti. Çetinkaya, başkasının yerine sınava girdiğinden şüphelenilerek sınav sonunda polis tarafından karakola götürüldü. Burada sorgulanan genç kızın kimliğine de el konuldu. Çetinkaya, ifadesi alınarak serbest bırakıldı ama aynı gün öğleden sonra öğretmen adaylarının gireceği ikinci oturuma kimliği olmadığı için giremedi.

"YA TEKRAR SINAVA GİRMEK YA DA ATAMA İSTİYORUM"

Başından geçenleri ağlayarak anlatan Çetinkaya, "Ben geçen sene Aydın'da formasyon alıyordum. O zaman saçımı sarıya boyatmıştım. Daha sonra KPSS başvurusu yaparken o saç rengimle başvuru yaptım. Adana'ya geldikten sonra saçlarımın rengini değiştirdim. Koyu kahverengiye boyattım. Bu yıl da görünen saçımın şekli ile sınava başvurdum. Sınava başvururken de görevliye 'Bir sorun çıkar mı' dedim. Başvuru merkezindeki görevli de 'yok sorun çıkmaz' dedi. Ben de sorun olmayacağını düşünerek bir şey yapmadım.

Sınava Danişment Gazi Anadolu Lisesi'nde girdim. Bir saat önce sınava gireceğin yere gittim. Sınav salonuna girdim, oturduktan sonra görevli kimliğini kontrol etti. Hiç bir şey söylemedi. Herkes sınava başladı, bende sınava başladım. Sınava bir saat kala görevli öğretmen sürekli benim sırama gidip geliyordu. Kimliğime bakıyordu, yüzüme bakıyordu. Ondan sonra nüfus cüzdanımı sırama sert bir şekilde vurup gidiyordu. O sırada zaten bütün konsantrasyonum bozuldu. Sınava son 20 dakika kala görevli öğretmen 'sen bu kişi ile aynı değilsin, çıkışta yanıma gel' dedi. Ben anlatmaya çalıştım sınav sırasında ama inandıramadım. Tamam dedim ama son 20 dakika sınav benim için bitmişti. Benim tüm moralim alt üst oldu" diye konuştu.

Sınavın ardından fotoğraftaki kişinin kendisi olduğunu anlatmaya çalıştığını kaydeden Pelin Derya Çetinkaya, "Araştırabilirsiniz, ama benim sınavım var. O sınava girmem lazım' dedim. Ama inandıramadım bir sonraki sınava giremedim" dedi.

Çetinkaya, ya tekrar sınava girmek hakkı yada atama istediğini belirterek, "İnsan hakkı, insanın elinden bu kadar alınmaması lazım. Benim tek umudum bu sınavdı. Şuan önümü göremiyorum. Şuan benim rakiplerin, şuan benim meslektaşlarım alan sınavlarına çalışırken ben burada boş boş televizyon izliyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saçını boyattı öğretmenlik hayali suya düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN