Tüysüzler tüydü

İşadamı Adem Tüysüz, 17 Mayıs'ta intihar etti. Kardeşleri Tüysüz'ün İzmit'teki kuyumcu dükkânında bulunan altın ve paraları alıp kayıplara karıştı. Kâr payı karşılığı kuyumcuya birikimlerini bıraktıkları ortaya çıkan binlerce kişi mağdur

Her şey, 3 kez üst üste Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde ağa unvanı elde eden, İzmit'in tanınan işadamlarından Adem Tüysüz'ün 17 Mayıs günü evinde intihar etmesiyle başladı. Cebinden, "Hakkınızı helal edin canımdan çok sevdiğim ailem. Cenazemi hemen defnedin" notu çıkan Tüysüz, İzmit'in en büyük altın mağazalarından biri olan 35 yıllık Sarraf Tüysüzler Altın&Döviz A.Ş. ile Kocaeli TV'nin de sahibiydi. İddiaya göre aile, son 3 yılda binlerce vatandaştan yüzde 10 kâr payı karşılığında milyonlarca liralık altın, döviz ve Türk parası topladı. Karşılığında müşterilere yalnızca kaşeli bir kartvizit verildi. Tüysüz Ailesi'ne tüm birikimlerini teslim edenler, Ağa'nın ölümünden şüphelenmedi. Ancak Tüysüz'ün 40'ının çıkacağı gün kentte şoke eden gelişmeler yaşandı.

ALACAKLILARA RANDEVU
İddiaya göre, altın ve dövizdeki ani iniş çıkışlar ve bazı müşterilerin paralarını almaya başlaması üzerine özel bir bankadan çektikleri altın kredilerini ödeyemez hale gelen Tüysüz ailesi, tüm alacaklılarına aynı gün için randevu verdi. "Babamızın yasını tutuyoruz. 27 Haziran Cuma günü gelin, ödeme yapacağız" diyen Tüysüzler, randevudan bir gün önce saat 22.15'te mağazalarını boşaltıp kayıplara karıştı. Kendilerini gören komşularına "tadilat yapacağız" diyen Tüysüzler, kamera görüntülerine göre yalnızca 15 dakika içinde mağazadaki tüm nakit para ve altınları iki minibüse yükledi. Adem Tüysüz'ün kardeşleri Cemalettin Tüysüz ve Yüksel Tüysüz ile oğulları Kocaeli TV Genel Yayın Yönetmeni Turgay Tüysüz ve Cengiz Tüysüz kenti terk etti.

GÜRCİSTAN'A KAÇIŞ...
Ertesi gün İstiklal Caddesi'ndeki mağazaya gelen alacaklılar büyük şok yaşadı. Paralarını ve altınlarını kaptıranlar soluğu poliste aldı. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili 'nitelikli dolandırıcılık' suçlaması kapsamında soruşturma başlattı. Bilirkişi eşliğinde çilingir yardımıyla mağazaya giren polis, 4 saat kaldığı işyerinde sadece bir miktar ziynet eşyası ile bazı evraklar buldu. Tüm birikimlerini kaptıran yaklaşık 200 vatandaş savcılığa şikayette bulundu. Eşleri ve çocuklarıyla bir gecede ortadan kaybolan Adem Tüysüz'ün kardeşleri ve oğulları hakkında yurt çapında yakalama kararı çıkarıldı. Gürcistan'a kaçmış olabilecekleri düşünülen aile fertleri için sınır kapıları da alarma geçirildi.

191 Kİ ŞİDEN 1 Mİ LYON 647 BİN TL TOPLAM IŞLAR...
Tüysüz Kardeşler'in sahibi oldukları mallar ve vatandaşların birikimleriyle birlikte 140 milyon lirayı almış olabileceği belirtiliyor. Kocaeli Valiliği ise mağdur 191 kişiden toplam 1 milyon 647 bin Türk lirası, değişik ayarlarda 35 kilogram altın, 700 adet çeyrek, 30 adet yarım, 1436 Cumhuriyet altını ile farklı miktarlarda döviz alındığını belirtti.

ALTINDA PORSCHE KIBRIS'TA TATİLDE...
Adem Tüysüz'ün oğlu Cengiz Tüysüz'ün çevresinde lüks yaşam tarzıyla tanındığı öğrenildi. 600 bin liralık Porsche marka otomobiliyle gezen Tüysüz'ün Facebook'taki sayfasında Kıbrıs ve diğer tatil bölgelerinde çekilmiş fotoğrafları yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüysüzler tüydü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN