Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk halkından bedelli askerliğe dev destek

Türkiye'nin gündeminde olan ve yüzbinlerce kişinin umutla beklediği bedelli askerlik konusunda dev bir araştırma yapıldı.

Giriş Tarihi: 9.7.2014 20:30 Güncelleme Tarihi: 9.7.2014 20:31
Bedelli Askerlik Platformunun ORC Araştırmaya yaptırdığı çalışmada Askerlik görevini yerine getirememiş seçmenlerin ise yüzde 79'u yaş ve bedelin makul olması durumunda bedelli askerlikten yararlanacağını belirtmiş!

PEKİ BU ARAŞTIRMA NEDEN YAPILDI?

Araştırmayı yaptıran Bedelli Askerlik Platformu yöneticisi Ali Deniz, "Bugüne kadar farklı platformlarda sesimizi duyurmaya çalıştık. Ancak son zamanlarda yanlış anlaşılan birtakım konular vardı bunlara açıklık getirmek adına bu çalışmanın yapılması gerektiğine karar verdik." dedi.

"Araştırma sonuçları ile sürekli konuşulan 'Yeni bir bedelli askerlik' çıktığında başvuru olmaz tezini çürütmüş olduk" diyen Deniz, "25 yaş üzerinde 850 bin kişinin %79 makul yaş ve ücret olursa başvuru yapacağını söylüyor. Talebin ve beklentinin ne kadar b��yük olduğu ortada. Hayatını özgürce yaşayamayan, hergün 'GBT' kaygısıyla güne başlayan yüzbinler çözüm bekliyor." diyerek yaşadıkları sıkıntıya dikkat çekti.

Bedelli Askerlik Platformu yöneticisi Ali Deniz, "Terörün bittiği, çözüm süreci ile birlikte halkların kardeşce yaşadığı, akan kanın durduğu bu ortamda sorunumuzun çözülmesi bekliyoruz. Devletine, Milletine ve İradesine sahip çıkan bizlerin bu çağrılarına Devlet Büyüklerimizden yanıt bekliyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

İŞTE O ARAŞTIRMANIN DETAYLARI

Araştırma şirketi ORC tarafından 1-5 Temmuz 2014 tarihleri arasında 30 büyükşehirde 8 bin 630 kişi ile yüz yüze anket tekniği uygulanarak gerçekleştirilen "Türkiye'de Askerlik Sorunu ve Halkın Bedelli Askerliğe Bakışı" konulu araştırmanın sonucuna göre Türkiye'de halkın yüzde 67,4'ü bedelli askerlik yasasının çıkmasını destekliyor.

Araştırma sonucuna göre, askerlik görevini yerine getirememiş kişiler Türkiye'de yüzde 2,4 olarak gözükse de, yakınlarının askerlik problemi olduğunu belirten yüzde 6,0'lık kitle de değerlendirildiğinde, bu sorundan olumsuz yönde etkilenen kişilerin,Türkiye genelinde yüzde 8,4 gibi çok yüksek bir oranda olduğu ortaya konulmuştur.

Araştırmada ortaya çıkan önemli hususlardan biri de askerlik sorunu yaşayan ailelerin % 96,3'ünün bu sorunu yaşayan kişi ile ilgili GBT/yakalanma endişesi taşımasıdır. Araştırmanın analiz sonucunda bu problemin direkt olarak kişilerin iş ve çalışma hayatını etkilediği belirtildi.

Araştırmadan çıkan sonuçlara göre Türkiye'deki seçmen sayısına göre genel yaş itibariyle askerlik problemi taşıyan kişi sayısının 1 milyon 250 bin civarında olduğu ortaya konuldu. Yaş itibariyle 25 yaş üzeri askerlik problemi yaşayan kişi sayısının da 850 bin civarında olduğu belirtildi. Aileleri ile birlikte askerlik probleminden etkilenen toplam seçmen sayısının 4 milyonun üzerinde olduğu kaydedildi.

Araştırmada ele alınan bir diğer önemli konu olan bedelli askerlik meselesinde ise, katılımcıların yüzde 67,4 gibi büyük bir bölümü askerlik görevini yerine getirememiş vatandaşlar için kapsamlı bir bedelli askerlik yasasının çıkmasını destekliyor. Askerlik görevini yerine getirememiş seçmenlerin ise yüzde 79'u yaş ve bedelin makul olması durumunda bedelli askerlikten yararlanacağını belirtmiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk halkından bedelli askerliğe dev destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN