Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bonzai eroinden tehlikeli'

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, eroinden fazla yan etkiye sahip bonzai için "Kullananlarda şizofreni benzeri durumlar çıkabilir, kalp durmalarıyla ölüme neden olabilir" dedi

Giriş Tarihi: 10.7.2014
Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, genellikle "bir defadan bir şey olmaz" düşüncesiyle kullanan gençleri pençesi altına alan bonzai (sentetik kannabinoid) adlı uyuşturucunun etkilerini anlattı. Nevzat Tarhan, Türkiye'de bu tür vakalarının 2011'de ilk kez bildirildiğini, 2013'te ise adeta patlama yaptığını ifade ederek, şöyle konuştu: "Bonzai sigaranın içinde karıştırılarak, sprey halinde de içilebiliyor. Bu nedenle kullanım sırasında çevreden anlaşılması bir hayli zor. Diğer olumsuz etkisi de beyin hücrelerinde kısa sürede büyük hasarlar meydana getirmesi. Özellikle genetik yatkınlığı olan veya yüksek dozda madde kullanan kişilerde, şizofreni benzeri durumlar ortaya çıkabiliyor. Bazı kişilerde de ani kalp durmalarıyla ölümlere neden olabiliyor."

HUKUKTA ESRAR STATÜSÜNDE

Tarhan, uyuşturucular arasında en yüksek haz etkisi olan maddenin eroin olduğunu belirterek, "Fakat bonzainin eroine benzer etkisi de var. Eroinden daha fazla yan etkiye sahip. Ayrıca ona göre çok daha ucuz ve kolay ulaşılabilir" diye konuştu. Bonzainin hukukta esrar statüsünde kabul edildiğini söyleyen Tarhan "Halbuki üzerinde esrar taşıma ya da içici olma durumu, suç sayılmıyor. Ama eroinde üzerinde bir içimlik kadar da olsa büyük cezası var. Onun için bonzainin esrar değil eroin statüsüne alınması lazım. Ayrıca rol model olarak seçilen kişiler madde kullanınca, gençler de onları örnek alıyorlar. Hem Hollywood hem de Türkiye'deki eğlence sektöründe çalışan kişiler, gençlere kötü örnek oluyor. Bazı gençler de ünlü olma ve onlara benzeme duygusu içinde ortama girdiklerinde bu maddeleri kullanabiliyorlar" şeklinde konuştu.

'SICAK AİLE ORTAMI OLANLAR KULLANMIYOR'
Gençler arasında bonzainin yaygınlaşmasının bir nedenini de hazların yüceltmesi olduğunu söyleyen Prof. Tarhan "Keyif ve haz odaklı yaşam felsefesine bağlı gençler bu bağımlılık için daha uygun. En önemli kullanım sebebi ise aileyle ilgili. Evinde sıcak aile ortamı olan gençler kolay yönelmiyor" dedi.
İZZET TAŞKIRAN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bonzai eroinden tehlikeli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN