'Hakkımı alacağım'

Saç rengi yüzünden KPSS'ye giremeyen ve bu yıl öğretmenlik şansını kaybeden Pelin Derya Çetinkaya, kendisini sınava sokmayanlar hakkında suç duyurusunda bulundu

Giriş Tarihi: 10.7.2014
Adana'da öğretmen olabilmek için girdiği Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) saç renginin değişik olmasından dolayı gözaltına alınan Pelin Derya Çetinkaya (24), sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukatı, annesi ve babası ile Adana Adliyesi'ne gelen genç kız, "Hayallerimi yıktılar. Hakkımı söke söke alacağım" dedi. Pelin Derya Çetinkaya, 5 Temmuz Cumartesi günü Danişment Gazi Anadolu Lisesi'nde KPSS sınavına girdi. Ancak, daha önce girdiği sınavda sisteme kaydedilen fotoğraf yeni haline benzemeyince gözetmenlerin dikkatini çekti. Başkasının yerine sınava girdiğinden şüphelenilen Çetinkaya, sınav sonunda tutanak tutulup, karakola götürüldü. Karakolda ifadesi alınan genç kız serbest bırakıldı ama öğleden sonraki ikinci sınava yetişemedi.

BİREYSEL SINAV HAKKI
Öğretmen olma hayallerinin saç rengi yüzünden yıkıldığını söyleyen Pelin Derya Çetinkaya, "Karakolda ifademi aldılar. Daha sonra emniyete götürdüler ve olay yeri incelemede farklı açılardan fotoğrafımı çektiler. Suç işlemiş gibi rencide edildim. Emniyetten çıktığımda ikinci oturum başlamıştı. Emeklerimin boşa gitmesine neden olanların cezalandırılmasını istiyorum. Hakkımı söke söke alacağım" dedi. Avukatı Vedat Çetinkaya ise bireysel sınav hakkı için ÖSYM'ye de başvuru yaptıklarını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hakkımı alacağım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN