Kuzey Anadolu Fayı'nın kalbine sismometre ile inilecek

Kuzey Anadolu Fayı'nın Marmara Denizi'nden geçen bölümünde Türkiye'nin ilk Derin Kuyu Sismometre Ağı Projesi'ni başlatan AFAD, yerin 300 metre altına yerleştirdiği sismik kayıtçılar ile fayın kalbine iniyor.

Giriş Tarihi: 11.7.2014 16:58
AFAD, beklenen Marmara depreminin ayak seslerini takip etmek için Almanya Yer Bilimleri Enstitüsü ile işbirliği ile "Derin Kuyu Sismometre Ağı Projesini" başlattı. Yerin 300 metre altına yerleştirdiği sismik kayıtçılar ile AFAD, olası Marmara depremine neden olacak olan fayı gözlemlemeyi amaçlıyor. Proje kapsamında fayın kuzeyine ve güneyine toplam 8 adet derin kuyu sismometre istasyonu kurularak sismik aktivite çok hassas bir biçimde takip edilecek.

Proje ile AFAD, 1999 İzmit Kırığı ve mevcut güncel sismik boşluk arasında büyüklüğü 0.5'in altındaki mikrodeprem aktivitesini gözlemleyerek muhtemel büyük Marmara depreminin izini sürecek. 300 metre derinlikteki istasyonun hemen yanına, 100 metre derinliğe, bir deformasyon ölçer cihazın da kurulacağı projenin başında AFAD'ın deprem uzmanları ve Alman bilim insanları bulunuyor.

Proje kapsamında bugüne kadar 3 adet derin kuyu sismometre istasyonu kuruldu. Beşinci istasyon ise bugün kurulacak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Anadolu Fayı'nın kalbine sismometre ile inilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN