Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balıklama ikazı

Yılda 500 kişinin sığ suya balıklama atladığı için omuriliğinden hasar gördüğünü belirten uzmanlar, "Felç ya da ölüm riskine gerek yok" dedi

Giriş Tarihi: 13.7.2014
Türkiye'de her yıl ortalama 2 bin 500 kişi, omurilikten hasar görüyor. Bunların yaklaşık 500'üne sığ suya "balıklama atlama" neden oluyor. Kendisi de sığ suya balıklama atladığı için felç geçiren Türkiye Omurilik Felçliler Derneği Başkanı Ramazan Baş, sıcakların başlamasıyla plajlara akın edenleri "Balıklama atlamayın. Kimse benim başıma gelmez demesin. Risk almaya hiç gerek yok" diye uyardı. Baş, 1993'te İstanbul Kemerburgaz'da sığ suya balıklama atlayınca felç geçirdi. Yaşadığı bu kaza için "Bilinçsizdim" diyen Baş, suya balıklama atlamanın felç ya da ölüm gibi sonuçlar doğurduğunu söyledi. Kazaların yüzde 30'unun felçle sonuçlandığını belirten Baş, "Bu kazalar, Türkiye'de özellikle 16-25 yaş aralığında görülüyor. Yaz boyunca derinliğini bilmediğimiz denizlerde, havuzlarda, barajlarda, her yerde oluyor. Balıklama atladığımız zaman boyun omurlarından biri kırılıyor. Bazıları felç oluyor, bazıları ölebiliyor. Beşinci gebitten yukarıda ölüm riski daha fazla" dedi.

'BELEDİYELER TABELA KOYSUN'
Belediyelerin plajlara tabela koyması gerektiğini belirten Baş, Amerika ve Avustralya'da tabelalarla bilgilendirme sayesinde kazaların yüzde 70 oranında azalmasını örnek gösterdi. Baş, "Türkiye'de 25 kıyı şeridi olan il var. Belediyeler sahil kesimlere bilgilendirmek için tabela koymalı. Kazaların hiçbir telafisi yok" diye konuştu. Tekerlekli sandalyede yaşayan dernek üyesi Bahattin Hekimoğlu ise "İnsanlar olayın ciddiyetinin farkında değil. Balıklama atladığımda yerin dibine başımı vurdum. Kırıldığını hissettim, sonrasını hatırlamıyorum. Uyandığımda hastanedeydim ve bacaklarımı hissetmiyordum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıklama ikazı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN