Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülmek yasak ölmek kader

Öldürülen çocuk gelin Yeter'in, fotoğraflara yansıyan mutsuzluğunu köylüleri anlattı: Bizde düğünlerde gelinin gülmesi yasak. Onun ölümü de kader...

Adana Gölbaşı ilçesinde 3 ay önce dayısının oğlu ile evlendirilen ve perşembe günü misafir gittiği Yukarı Nasırlı köyündeki kayınpederinin evinde intihar ettiği öne sürülen 15 yaşındaki Yeter Aslan'ın ölümüyle ilgili savcılık soruşturması sürüyor. Kayınpeder Cuma Yıldız'a ait ruhsatlı av tüfeğinin üzerinden alınan parmak izi ile Yeter'in cesedinden alınan örnekler Malatya Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Buradan gelecek rapor, olayın intihar mı cinayet mi olduğuna yönelik soruşturmaya ışık tutacak. Savcılık, silahların gölgesinde 3 ay önce yapılan düğün görüntülerini de incelemeye almıştı. O görüntülerde en dikkat çeken unsurlardan biri ise, Yeter'in hiç gülmeyen yüzüydü. Görüntülerden yola çıkılarak zorla evlendirildiği öne sürülen çocuk gelinin düğünündeki mutsuz görüntüsünü köylüler, geleneklere bağladı. Köy muhtarına göre, genç kızların düğünde neşeli görünmesi adetlere göre ayıplanıyor.

'GÜLMEK AYIP KARŞILANIR'
Köy muhtarı Ahmet Küçük, "Gelinin düğününde gülmesi, mutlu ve neşeli olması, oynaması ayıplanır, yasaktır. Bu gelenek böyle gelmiş böyle devam ediyor. O fotoğraflardan farklı anlamlar çıkarmamak lazım. Yeter üzgün olduğu için değil gelenek olduğu için öyle görünüyordu" iddiasında bulundu. Köylüler de, "İki aile de çok üzgün. Olay intihar ve kader, daha fazla kurcalayıp insanları üzmemek lazım" diye konuştu. 7 kardeşin en küçüğü olan Yeter'in ölümü üzerine annesinin şoka girdiği belirtildi. Acılı annenin köyde hazır bekletilen sağlık ekipleri tarafından yapılan iğnelerle sakinleştirilebildiği öğrenildi.

DÜĞÜNLER KONTROL EDİLSİN
Kendisi de küçük yaşta evlendirilen Adıyamanlı Emine Kardeş (45), çocuk gelin gerçeğinin sona ermesi için köylerde kurulan düğünlerin kontrol edilmesini istiyor. Kardeş çocuklarının evlilik yolculuğunun 'ölüm yolculuğuna' döndüğünü belirterek, "Çocuk gelinler ya ömür boyu çileyle yaşamayı ya da ölümü seçiyor. Yeniden baba ocağına dönenlerin ise yaşama şansı yok" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülmek yasak ölmek kader
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN