Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hainin intiharına suç duyurusu

Giriş Tarihi: 14.7.2014 13:20

Gaziosmanpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü önündeki Türk bayrağını indirmeye çalışırken vurulan ve kaldığı cezaevinde intihar eden zanlının ölümüne ilişkin İnsan Hakları Derneği üyeleri suç duyurusunda bulundu.

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesine gelen İnsan Hakları Derneği üyesi bir grup Metris Cezaevi Müdürü, ikinci müdürleri, olay esnasında kurumda bulunan ceza infaz koruma memurlarının "Kasten öldürme", "Görevi kötüye kullanma", İşkence" iddiaları ile suç duyurusunda bulundu. Savcılığa verilen suç duyurusu dilekçesinde Ali Uçkun'un "Örgüte üye olmak" ve Türk bayrağını alenen aşağılamak" suçlarından tutuklandığı ardından da Metris Cezaevi'ne gönderildiği hatırlatıldı. Uçkun'un tutuklama kararına, yüzde 80 oranında şizofren hastası olduğuna ilişkin sağlık raporu bulunduğu gerekçesiyle itiraz edildiği ancak infaz savcılığına yapılan bu başvurunun sonuçsuz kaldığının belirtildiği suç duyurusu dilekçesinde Uçkun'un ölümünün şüpheli olduğu belirtildi.

"Bu ölüm Ceza İnfaz Kurumu görevlilerinin ihmali sonucunda gerçekleşen bir yaşam hakkı ihlalidir" ifadelerine yer verilen suç duyurusu dilekçesinde Metris Cezaevi Müdürü, ikinci müdürleri, olay esnasında kurumda bulunan ceza infaz koruma memurlarının "Kasten öldürme", "Görevi kötüye kullanma", İşkence" suçlarından cezalandırılmaları talep edildi. Adliye önünde grup adına bir açıklama yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Abdulbaki Boğa "yüzde 80 şizofren hastası olan Ali Uçkun'un eylem için yönlendirildiğini iddia etti.

Bir birey hangi suçu işlerse işlesin cezaevinde devletin koruması altında olduğunu ifade eden Boğa "O nedenle devlet sorumludur. Biz şüpheli olan bu ölümün araştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Kamera görüntülerinin incelenmesi gerekir. Halkın sembolü olan bayrağın indirilmesi olayını tasvip etmiyoruz. Ama yaşama hakkını her şart ve koşulda savunuyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hainin intiharına suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN