Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bebek yapmadan önce beslenmenizi planlayın'

Beslenme düzeni, gebelik şansını etkiliyor. Dr. Murat Berksoy anne ve baba adaylarının gebelikten 90 gün öncesi itibariyle "organik beslenme" planı yapmaları gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 17.7.2014
Gebelik öncesinde anne ve baba adaylarının uygun beslenmesi, gebelik olasılığını artırıyor. Şişmanlık, şeker hastalığı ve çocuk sahibi olmakta güçlük çeken ailelere koruyucu hekimlik yapan Dr. Murat Berksoy, üreme ve beslenme arasında büyük bir bağ olduğunu söyledi. "Bebek planı yapmadan önce beslenme planı yapın" diyen Berksoy, "Sağlıklı bir vücut ve üreme sisteminde beslenme büyük rol oynuyor. İdeal olarak gebe kalınmadan önce hazırlanmak için 90 gün gerekli. Yumurta döngüsü 90 gündür. Bu sürede yenilen, içilen, nasıl nefes alındığı, stres düzeyi ve kan akışkanlığı yumurta sağlığında etkili olur ve gebelik şansı artar" dedi. "GDO'lu gıdalar metabolizmayı yavaşlatır, bağışıklığı baskılayarak iltihaplanmayı artırır. Böbrek ve karaciğere zarar verir. Doğurganlığı olumsuz etkiler ve doğuştan sakatlıklara sebep olur. 1970'lere göre sperm sayısının yüzde 40-50 oranında düşmesinden GDO'lu ürünler sorumlu" diye konuştu.

BEBEK İÇİN REÇETE

Berksoy'un beslenme reçetesi şöyle: Organik sebze meyveler, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kan şekerini yavaş yükselten meyveler. Organik süt. Civa içeriği az, omega içeriği fazla, doğal beslenen deniz balıkları. Östrojen ve antibiyotik içeriği düşük, serbest dolaşan, doğal beslenen hayvanların ürünleri, organik tavuk ve yumurta. Glutensiz tahıllar. Kan şekerini hızlı yükseltmeyen kinoa gibi lifli tahıllar. Eşsiz besin değeri olan fasulye, nohut, mercimek. Fındık, badem, ceviz, zeytinyağı, arı ürünleri bal, propolis polen arı sütü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bebek yapmadan önce beslenmenizi planlayın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN