Canına can verdi

Karne dağıttıktan sonra gittiği hastanede böbreklerinin iflas ettiği ortaya çıkan Erdal Çelik (35), babasının böbreğiyle hayata tutundu. Baba "O benim canımın bir parçası" dedi

Giriş Tarihi: 17.7.2014
Adıyaman'a bağlı Börgenek Köyü Ortaokulu'nda sınıf öğretmeni olarak görev yapan Erdal Çelik (35) geçen ay öğrencilerine karnelerini dağıttıktan sonra bir süredir yaşadığı nefes darlığı nedeniyle Adıyaman Devlet Hastanesi'ne gitti. Göğüs hastalıkları servisine giden öğretmenin tahlillerinde kanındaki kreatin değerleri normalden çok yüksek çıktı. Her iki böbreğinin iflas ettiği anlaşılan Çelik, hayatında ilk kez gittiği doktorda ölüm riskiyle karşı karşıya kalarak şok yaşadı. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne giden öğretmene, doktorlar diyalize girmesi gerektiğini söyledi. Oğlunun genç yaşta diyalize bağlanmasına gönlü razı olmayan emekli baba Rıza Çelik (60) böbreğini vermeye karar verdi. Bunun üzerine aile organ nakli için İstanbul'daki bir özel hastaneye geldi. Hastanenin Böbrek Nakli Programı Sorumlusu Doç. Dr. Burak Koçak, baba ile oğluna gerekli tetkikleri yaptı. Babadan alınan böbrek yaklaşık 4 saat süren başarılı bir ameliyatla öğretmene nakledildi. Kısa sürede ayağa kalkan Çelik'in bir aydır gülmeyen yüzü yeniden gülmeye başladı. Çelik, "Hayatımın en zor bir ayıydı. İlk kez hastaneye gittim ve bana ölmek üzere olduğumu söylediler. Kâbus gibiydi. Babama ne kadar teşekkür etsem azdır" dedi. Baba ise "Oğluma her şey feda olsun. O benim canımın bir parçası. Yine olsa yine aynı kararı veririm. Oğlumun bu rahatsızlığı ortaya çıkınca organ naklinin önemini bir kez daha anladım. Herkesin organ bağışı konusunda duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

'BÖBREK YETMEZLİĞİ SİNSİ HASTALIK'
Böbrek yetmezliğinin çok sinsi bir hastalık olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Koçak, "Böbrek, fonksiyonunu kaybedene kadar bu hastalık fark edilemiyor. Düzenli olarak sağlık testi yaptırmak gerekir. Ya da en azından basit bir idrar tahlili veya kan tahliliyle kreatin seviyesi görülebilir ve erken teşhis edilebilir. Çünkü son dönem böbrek yetmezliği hastalarında en önemli nokta, diyalizde geçen süre. 6 aya kadar olan diyaliz süresini fazla önemsemiyoruz. Ancak daha uzun süreler geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Erken teşhis bu anlamda çok önemli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Canına can verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN